Naga MarketsMedia społecznościowe odgrywają bardzo ważną rolę w życiu społeczeństwa. Coraz większy wpływ mają one także na decyzje inwestycyjne. Idealnym przykładem może być tu chociażby przypadek spółki GameStop, której akcje wzrastały między 13 a 28 stycznia br. o ponad 2300 proc., do czego przyczyniła się przede wszystkim jedna grupa inwestorów zrzeszona w ramach grupy WallStreetBest na jednej z popularnych platform społecznościowych.

  • Aktywność w mediach społecznościowych sprawia, że inwestorzy detaliczni są bardziej byczo nastawieni.
  • Aktywność na Reddit jest znacząco powiązana z ruchami cen akcji, przepływem zleceń detalicznych oraz aktywnością krótkiej sprzedaży.
  • Aktywność w mediach społecznościowych Reddit zachęca do kupna detalicznego i zniechęca do krótkiej sprzedaży.
  • Aktywność mediów społecznościowych i przepływy detaliczne sprzyjają powstawaniu baniek cenowych

Jak media społecznościowe wpływają na inwestorów detalicznych

Danqi Hu, Charles Jones, Valerie Zhang i Xiaoyan Zhang wnieśli swój wkład do literatury na temat wpływu mediów społecznościowych na inwestowanie, publikując w marcu 2021 r. pracę “The Rise of Reddit: How Social Media Affects Retail Investors and Short-sellers’ Roles in Price Discovery”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ich celem było określenie, czy media społecznościowe mogą znacząco wpływać na to, jak kształtują się ceny i jak zachowują się różne typy inwestorów. W tym celu obliczyli cztery miary aktywności w społeczności Reddit “WallStreetBets”: natężenie ruchu, ton dyskusji, rozproszenie opinii i powiązania między zgłaszającymi, wszystkich postów i komentarzy od stycznia 2020 do lutego 2021 roku. Dla aktywności na rynku kapitałowym, obliczyli przepływy zleceń od inwestorów detalicznych i short-sellerów dla tego samego okresu.

Ustalili oni w ten sposób, że aktywność w mediach społecznościowych sprawia, iż inwestorzy detaliczni są bardziej byczo nastawieni. Ponadto, aktywność na platformie  Reddit jest znacząco powiązana z ruchami cen akcji, przepływami zamówień detalicznych i aktywnością krótkiej sprzedaży.

Co interesujące, większa aktywność (mierzona liczbą postów i komentarzy na Reddit) jest bezpośrednio powiązana z krótkoterminowymi wzrostami na rynku akcji. Związane jest to ze wzrostem pozycji długich i spadkiem pozycji krótkich na dane aktywo. Autorzy opracowania spostrzegli, że osoby handlujące na spadek są do pewnego stopnia zniechęcane przez aktywność w mediach społecznościowych, prawdopodobnie obawiając się ryzyka.

Ustalenia Hu, Jonesa, Zhanga i Zhanga doprowadziły więc do konkluzji, że aktywność w mediach społecznościowych zachęca inwestorów detalicznych do podejmowania decyzji zakupowych i zniechęca do shortowania.

– Aktywność w mediach społecznościowych i przepływy w handlu detalicznym sprzyjają powstawaniu baniek cenowych – wskazują autorzy opracowania dodając, że wniosek dla inwestorów jest taki, iż informacje przekazywane w mediach społecznościowych mają bardzo krótkoterminowy charakter.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena ropy | kryptowaluty kursy | akcje biomedlub | pkn orlen akcje | prognozy giełdowe 2020 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKruk nabył hiszpańskie portfele wierzytelności warte nominalnie ok. 415 mln zł
Następny artykułNFP: rynek pracy w USA szokuje inwestorów. Tąpnięcie na dolarze
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here