Naga MarketsSpółki biotechnologiczne i medyczne przeżywają prawdziwy rozkwit w związku z pandemią koronawirusa. W czasie kiedy tradycyjny biznes w większości przypadków jest skazany na straty, chociażby przez wprowadzone przez rząd obostrzenia, spółki sprzedające testy na obecność COVID-19, czy pracujące and potencjalną szczepionką radzą sobie fenomenalnie. Od początku roku spółka BioMaxima zdołał zwiększyć swoją wartość blisko 7-mio krotnie, ponad 600% wzrosty zanotowały Blirt, a zyski spółki Biomed Lublin przekroczyły 300%.

  • BioMaxima na fali, spółka rośnie blisko 700
  • Inno-Gene z potężną luką wzrostową, spółka będzie wykonywać testy na koronawirusa
  • Blirt wart 6 razy więcej niż 1 stycznia 2020 roku
  • Biomed Lublin nawet 300% w górę
  • Medcamp i blisko 2000% rajd wzrostowy

Astronomiczne stopy zwrotu dzięki koronawirusowi

Spółki takie jak BioMaxima, Blirt, Biomed Lublin, Scope Fluidics, Celon Pharma czy MedCamp zdołały zwiększyć swoją kapitalizację kilkukrotnie, czy nawet kilkunastokrotnie dzięki szerzącej się na świecie pandemii koronawirusa. Niemniej w ostatnich dniach inwestorzy chyba się opamiętali, przez co na wymienionych walorach możemy obserwować nieznaczne cofnięcie

Te artykuły również Cię zainteresują
Oczywiście po tak silnych, wręcz komicznych wzrostach korekta jak najbardziej się należy, niemniej wypadałoby się zastanowić, czy przypadkiem obserwowane wzrosty ni ebyły przesadzone? Dodatkowo wpływ na ostatnie cofnięcie mają informacje od wirusologów, którzy wieszczą, że szczyt zachorowań już za nami i, że dzięki wprowadzonym obostrzeniom w najbliższym czasie powinno dojść do znacznego spowlnienia pandemiii.

Blirt wart 6 razy więcej niż 1 stycznia 2020 roku

Solidne wzrosty w ostatnim czasie notowała między innymi spółka Blirt. Jest to firma notowana na NewConnect. Rajd wzrostowy został zapoczątkowany pod koniec lutego, pojawiła się wtedy informacja otrzymaniu zlecenia od krajowej jednostki budżetowej na dostawę dystrybuowanych przez spółkę zestawów diagnostycznych do wykrywania koronawirusa COVID-19. Łączna wartość zamówienia to 2,5 mln zł. Na początku marca Blirt podał, że od tego samego klienta wpłynęło kolejne zamówienie, tym razem na ponad 1 mln zł, co jeszcze bardziej rozbudziło emocje inwestorów.

Spółka zdołała w tym roku zanotować astronomiczny ruch w górę, który wyniósł blisko 700% licząc od 1 stycznia bieżącego roku, niemniej w ostatnich dniach widzimy wyraźne cofnięcie. Patrząc na wykres, zastosowanie analizy technicznej raczej nie ma większego sensu. Inwestorzy z pewnością będą zwracać w najbliższym czasi uwagę na informacje dotyczące koronawirusa, jeżeli pandemia będzie się dalej rozprzestrzeniać, niewykluczone są dalsze wzrosty notowań.

Spółka Blirt wykres
Źródło: Stooq

BioMaxima na fali, spółka rośnie blisko 700%

Spektakularne wzrosty na BioMaximie również zawdzięczamy pandemii koronawirusa. Spółka wprowadziła na rynek dwa testy na identyfikację COVID-19. Szczególną popularnością cieszy się ten drugi – szybki test do wykrywania przeciwciał na koronawirusa 2019-nCOV.

MedCamp i kosmiczny rajd w górę

O ile dwie omawiane wcześniej spółki zdołały zyskać kilkaset procent, tak MedCamp bije je na głowę. Spółka zdołała wykonać rajd na blisko 2000% od początku tego roku, dokładnie wynik wynosi astronomiczne 1900%! Ruch rozpoczął się tutaj po podaniu informacji, że firma GenXone będzie pracować nad badaniami na opracowanie szczepionki na koronawirusa SARS CoV-2. MedCamp jest posiadaczem akcji GenXone, spółki która zamierza zadebiutować na NewConnect już w pierwszej połowie 2020 r. Medcamp ma zamiar współfinansować wdrożenie projektu, ponieważ dostrzega w nim bardzo wysoki potencjał rozwoju.

invest
Spólka Medcamp wykres
Med Camp ujęcie 3 miesięczne, źródło: Stooq

Biomed Lublin 300% w górę

Kolejną spółką, która jest w trakcie spektakularnego rajdu wzrostowego jest Biomed Lublin. Firma działa w rma działa w branży farmaceutycznej, zajmuje się wytwarzaniem produktów leczniczych. Biomed Lublin radził sobie bardzo dobrze już w 2019 roku, spółka odnotowała blisko 2,5 mln złotych zysku netto wobec ponad 32 mln zł straty rok wcześniej.

Niemniej prawdziwy rozkwit jest widoczny w ostatnim czasie, kiedy mamy do czynienia z rozwojem światowej pandemii. Co prawda firma nie zajmuje się stricte testami na koronawirusa, jednak obecnie testuje się jej szczepionkę na gruźlicę, która miałby wzmocnić odporność na COVID-19. Biomed Lublin jest jednym z trzech europejskich producentów tej szczepionki.

Dzisiaj Lubelski producent szczepionek podpisała umowę z turecką firmą farmaceutyczną Valentis. Dotyczy ona współpracy w kwestii rejestracji, dostawy i dystrybucji leku Onko BCG 100 do leczenia nowotworów pęcherza w Turcji.

Biomed Lublin wykres
Źródło: Stooq

Mabion w dół po gorszych wynikach finansowych

Mabion jest polską firmą biotechnologiczna, która powstała w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na GPW.

Spółka opublikowała dziś także dane finansowe. Strata operacyjna wyniosła 63,27 mln zł wobec 64,62 mln zł straty rok wcześniej. W ostatnich dwóch latach spółka nie miała przychodów z usług badań i rozwoju.

“W 2019 roku spółka nie prowadziła sprzedaży produktów. Od momentu powstania spółka koncentruje się na prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej w celu opracowania i komercyjnego wprowadzenia na rynek swoich produktów. W efekcie spółka poniosła straty z działalności operacyjnej i generuje ujemne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Oczekuje się, że sytuacja taka będzie się powtarzać w dającej się przewidzieć przyszłości, aż do momentu skutecznej rejestracji i komercjalizacji produktów będących w obszarze badań i rozwoju. Koszty działalności operacyjnej w okresie 12 miesięcy 2019 roku wyniosły 65 427 tys. zł. Na ich wielkość największy wpływ miały koszty prac rozwojowych, które w 2019 roku wyniosły 40 710 tys. zł oraz koszty ogólnego zarządu, które wyniosły 24 207 tys. zł. Strata z działalności operacyjnej za rok 2019 wyniosła 63 272 tys. zł i była o 1 353 tys. zł mniejsza niż w roku 2018. Strata netto spółki w okresie 12 miesięcy 2019 roku wyniosła 63 738 tys. zł” – czytamy w raporcie.

“W ocenie zarządu spółki wsparcie ze strony akcjonariuszy (zarówno strategicznych jak i uczestników rynku giełdowego), finansowanie zewnętrzne w postaci kredytów i pożyczek, finansowanie pozyskiwane z dotacji oraz długoterminowa umowa o współpracy z Mylan i innymi potencjalnymi partnerami mogą zapewnić spółce finansowanie niezbędne do zakończenia prac rozwojowych związanych z lekiem MabionCD20 i komercjalizacji tego leku i uzasadniają dalsze prowadzenie działalności przez spółkę zgodnie z przyjętą strategią rozwoju” – dodano.

Mambion akcje wykres
Źródło: Stooq

Inno-Gene z potężną luką wzrostową

Jeszcze jedną spółką, gdzie mogliśmy obserwować astronomiczne wzrosty jest Inno-Gene. Otwarcie olbrzymią luką wzrostową jest zawdzięczane przez informacje o rozpoczęciu wykonywania testów na SARS-CoV-2, które planowane jest na 14 kwietnia.

Centrum Badań DNA – spółka zależna Inno-Gene – wdrożyła we własnym laboratorium niezbędne procedury konieczne do przeprowadzania testów wykrywających obecność SARS-CoV-2 (COVID-19), zgodne ze standardami i wytycznymi WHO. Uruchomienie wykonywania badań molekularnych nastąpi 14 kwietnia br. i jest odpowiedzią na potrzeby i wyzwania społeczne związane z obecną sytuacją epidemiologiczną, podało Inno-Gene. (ISBNews)

Inno-Gene akcje wykres
Inno-Gene ujęcie 3 miesięczne, źródło: Stooq

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here