Naga MarketsW McDonald's czas na pozytywne zmiany?
W McDonald’s czas na pozytywne zmiany?

Przełom 2014 i 2015 roku na pewno nie należał do najbardziej udanych w przypadku popularnej sieci fast-foodów McDonald’s. Spadające wyniki sprzedaży, nieudolne rządy ówczesnego prezesa oraz brak działań, które miały na celu odmienić sytuację odbijały się niekorzystnie na notowaniach giełdowych hamburgerowego giganta. Nowi włodarze spółki chcą jednak to zmienić – informacja o odchudzeniu i modyfikacji karty dań sieci wywołała bycze reakcje na NYSE.


Zmodyfikowane menu lekiem na całe zło McDonalda?

Steve Easterbrook na początku tego miesiąca zastąpił dotychczasowego prezesa spółki Dona Thompsona, na którego spadały coraz większe fale krytyki. Już w pierwszych dniach swoich rządów poinformował, że sieć zacznie nabywać drób niefaszerowany antybiotykami oraz mleko od krów naturalnie wypasanych – bez stosowania hormonów wzrostu.

Jednocześnie Don Thompson zapowiedział chęć odchudzenia oraz aktualizacji menu dostępnego w sieci szybkiego jedzenia. Reakcja rynkowa nastąpiła bardzo szybko – biuro analityczne RBC Capital Markets podniosło swojego prognozy dla notowań McDonald’s z 93USD do 115USD (21-krotność projekcji EPS na 2016). W trakcie wczorajszej sesji akcje spółki przebiły poziom 100 dolarów amerykańskich.

INWESTUJ W AKCJE McDONALD’S I INNYCH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK DZIĘKI TOPOPTION – SPRAWDŹ TERAZ

Na poprawę sytuacji McDonalda wpłynąć ma również możliwość płatności cyfrowych oraz wprowadzenie rozbudowanych opcji personalizowania kanapek i innych pozycji znajdujących się w menu. Po rozczarowującym raporcie finansowym za Q4 2014 na pewno jest to krok w dobrą stronę.

Spojrzenie od strony technicznej

Na wykresie miesięcznym cena wyraźnie porusza się w kanale o delikatnie podażowym nachyleniu. Po raz trzeci znaleźliśmy się przy jego górnym ograniczeniu – w przeszłości kontakt z linią powodował dynamiczne osunięcia. Przed drastyczniejszymi spadkami chroni nas linia wsparcia rozrysowana od 2009 roku.

Notowania McDonald's na interwale miesięcznym - wykres liniowy
Notowania McDonald’s na interwale miesięcznym – wykres liniowy

Aby dokładniej ocenić sytuację, przenieśmy się na świecowy wykres tygodniowy. Widzimy, że cena porusza się w wyraźnej konsolidacji ( z wykluczeniem dwóch epizodów zaznaczonych na zielono). Rekordowe poziomy z pierwszej połowy 2013 roku nadal nie zostały pokonane – ich ostatni test (103USD) miał miejsce jeszcze w maju 2014.

Konsolidacja notowań McD na wykresie tygodniowym
Konsolidacja notowań McD na wykresie tygodniowym

Od tego czasu cena drastycznie spadała, schodząc nie tylko poniżej średniej kroczącej, ale i również poniżej dolnego ograniczenia kanału (93.10USD). Ostatnie tygodnie to natomiast wyraźna aprecjacja – spowodowana zmianami u sterów spółki oraz zapowiedziami ważnych modyfikacji działalności. Pozwoliło to powrócić ponad 50-okresową średnią ruchomą. Cena odeszła jednak wyraźnie od średniej, co często owocuje ruchami korekcyjnymi.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ ANALIZĘ APPLE, TESLA MOTORSGOOGLE ORAZ FACEBOOKA

W przypadku wykresu dziennego widzimy strefę oporu pomiędzy okrągłymi poziomami 101.00-100.00. Podczas wczorajszej sesji na NYSE doszło do zamknięcia ceny wewnątrz wspomnianej strefy. Przed dalszymi wzrostami spodziewać możemy się ruchu korekcyjnego – obszarem, w którym powinny pojawić się sygnały odbicia i kolejnych wzrostów jest strefa wyznaczana przez lukę cenową z lipca 2014. W jej zakresie (96.20-97.50) poszukiwać będziemy oznak powrotu do wzrostowego momentum.

Liczymy na odbicie w strefie oporu - okazji zakupowych szukamy w zaznaczonej an zielono strefie wsparcia
Liczymy na odbicie w strefie oporu D1 – okazji zakupowych szukamy w zaznaczonej an zielono strefie wsparcia

Sytuacja na wykresie H4 jest bardzo zbliżona do tej na interwale dziennym. Cena wyraźnie uciekła od średniej kroczącej (zwiększone ryzyko korekty), występuje jednak pewna różnica. Widzimy tutaj zamknięcie wewnątrz strefy oporu 100-101USD i test jej dolnego ograniczenia od góry. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji cena wytworzyła sobie więc istotne wsparcie (okrągły poziom) – co więcej świeca, która go testowała zamknęła się jako typowy popytowy pin bar.

świeca pin bar wewnątrz strefy oporu 100-101 na wykresie H4
świeca pin bar wewnątrz strefy oporu 100-101 na wykresie H4

Zanim jednak nie uzyskamy potwierdzenia w postaci wyjścia ponad strefę i retestu od góry 101.00 powinniśmy się wstrzymać z zakupem. Nie zmienia to faktu, że dzięki zmianom fundamentalnym tendencja notowań McDonald’s powinna ponownie zmierzać w stronę testu rekordowych poziomów.

Co mówią wskaźniki i oscylatory?

  • RSI(14) – 60.482 – kupuj
  • Stochastic(9,6) – 67.885 – kupuj
  • MACD(12,26) – 0.460 – kupuj
  • ADX(14) – 21.936 – kupuj
  • %R Williamsa – (-18.462) – wykupienie

 

Obraz jak najbardziej popytowy – niepokoić może jedynie poziom %R Williamsa.

Broker TopOption daje możliwość gry w oparciu o notowania Facebooka oraz innych amerykańskich spółek. Załóż konto już teraz, ciesz się wysokimi poziomami zwrotu i zarabiaj dzięki opcjom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here