Naga MarketsCzy McDonald's rzeczywiście uniknął zapłaty 1 mld USD podatków?
Czy McDonald’s rzeczywiście uniknął zapłaty 1 mld USD podatków?

Sieć restauracji szybkiej obsługi McDonald’s została oskarżona w związku ze światowym unikaniem opodatkowania, co w okresie 4 latach miało zaoszczędzić właścicielom trochę ponad 4 miliardy złotych. Do zbadania sprawy została zaangażowana Komisja Europejska – przychody, które nie zostały opodatkowane przechodziły bowiem przez jednostki zarejestrowane w Luksemburgu.


Unikanie opodatkowania – plaga wśród dużych korporacji?

Problem podejmowania zabiegów pozwalających na świadome zmniejszenie wartości podatku od generowanych przychodów stał się gorącym tematem w Europie. Zajawisko postanowił naświetlić związek zawodowy reprezentujący miliony pracowników w USA oraz europejska organizacja charytatywna War on Want. Właśnie to przedstawiciele tych dwóch podmiotów skierowali wniosek do KE o rozszerzenie działań dochodzeniowych w sprawie korporacyjnego unikania opodatkowania – również o sieć McDonald’s.

Jak podaje Business Insider, fast food miał płacić zaledwie pięć procent opłat licencyjnych od swoich obrotów dzięki luźnemu prawu podatkowemu obowiązującemu w Luksemburgu. Europejskie biuro McDonald’s jak do tej pory nie skomentowało całej sytuacji. Wcześniej natomiast przedstawiciele przedsiębiorstwa twierdzili, że stosowali się do reguł podatkowych poszczególnych państw, w których prowadzili działalności.

Dochodzenie przeprowadzone kilka lat temu przez Reuters pokazało jednak coś całkowicie innego. Agencja prasowa odkryła, że restauracje szybkiej obsługi takie jak Burger King, Subway oraz właśnie McDonald’s redukowały europejskie podatki wysyłając opłaty licencyjne za korzystanie z marki i know-how do rajów podatkowych.

Z dokumentów wynika, że McD Europe Franchising Sarl otrzymał w 2013 roku ponad 1 miliardów dolarów w opłatach od franczyzobiorców oraz spółek zależnych. W tym samym roku podatek od przychodów wartości 288 milionów dolarów wyniósł spółkę zaledwie 1.4% – zdecydowanie poniżej podatku dochodowego od działalności prowadzonej w Luksemburgu, którego stawka wynosi 29%.

Skąd tak duże ulgi?

Jak twierdzą przedstawiciele związków zawodowych bardzo niska stawka podatkowa może być spowodowana korzystaniem z rozlicznych obniżek podatkowych w związku z wykorzystywaniem własności intelektualnej. Jednocześnie, McDonald’s mógł korzystać z faktu, że spora część operacji realizowana była poprzez szwajcarski oddział.

Przesyłając zyski związane z patentami lub posiadanymi markami do szwajcarskich spółek zależnych, przedsiębiorstwo osiągało bardzo niską, jednocyfrową stawkę opodatkowania.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here