Naga Marketsmbank kurs GPW, logo mBankuHaitong Bank utrzymuje rekomendację SPRZEDAJ dla mBanku, obniżając cenę docelową akcji o 1 proc. do 304,7 PLN z 308,5 PLN, co implikuje 18 proc. potencjał spadkowy. Analitycy obniżyli także prognozy dotyczące zysku netto spółki na lata 2019-2021 odpowiednio o 10 proc. do 1,12 mld PLN (-15 proc. r/r), o 12 proc. do 1,17 mld PLN (+4 proc. r/r) oraz o 6 proc. do 1,39 mld PLN (+18 proc. r/r).

Szacunki zostały obniżone w związku ze stopniowym tworzeniem przez bank rezerw na wypadek mniej korzystnych orzeczeń sądów w sprawie kredytów walutowych. Wyniki mogą być jednak zrekompensowane przez wyższe przychody z podstawowej działalności. Prognozy te są niższe od konsensusu na lata 2019-2021, odpowiednio o 10/15/9 proc., głównie ze względu na oczekiwane tworzenie rezerw na kredyty frankowe.

Kurs akcji mBanku wzrósł w ostatnich 3 miesiącach o 13,3 proc., zachowując się znacznie lepiej od indeksu WIG-Banki, który w tym samym czasie spadł o 12,8 proc. Wzrost kursu akcji spółki wydaje się być pod wpływem planowanej sprzedaży przez Commerzbank 69,31 proc. udziałów w niej w ramach działań restrukturyzacyjnych. Haitong Bank oczekuje początkowo sporego zainteresowania transakcją, jednak analitycy wciąż widzą ryzyka w postaci sposobu ustrukturyzowania transakcji i potraktowania mniejszościowych akcjonariuszy. Struktura przejęcia będzie zależeć od rodzaju inwestora. Zdaniem analityków, jeśli inwestor będzie nowy na rynku, mniejszościowi akcjonariusze mogą nie otrzymać żadnej oferty. Niezależnie od profilu podmiotu przejmującego, finalna ocena transakcji będzie zależało od wyceny portfela kredytów frankowych. Nawet, gdy transakcja będzie miała miejsce z udziałem rynkowego gracza, KNF będzie raczej wymagała wydzielenia portfela frankowego.

Na 2020 r. akcje mBanku wyceniane są ze wskaźnikiem C/Z na poziomie 13,5, co daje 15-proc. premię w stosunku do konkurentów, których wskaźnik wynosi 11,7. Wskaźnik C/WK spółki wynosi na 2019 r. 1,0 i jest zgodny z wyceną konkurencji. Analitycy uważają, że premia w wycenie mBanku jest bezzasadna, biorąc pod uwagę niską zyskowność (koszt kapitału jest wyższy od rentowności kapitału własnego) oraz udział kredytów frankowych w portfelu. Ten ostatni czynnik jest już ignorowane przez rynek, który zakłada, że Commerzbank przejmie ryzyko portfela CHF na siebie. Podczas, gdy istnieje ryzyko, że transakcja może nie dojść do skutku, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia, że strategia zaprezentowana przez Commerzbank została odebrana negatywnie przez rynek, w tym głównych akcjonariuszy i regulatora.

Źródło: ISBNews

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Sytuacja na wykresie:

Kurs spółki znajduje się pod kluczowym oporem na wykresie tygodniowym. Wydaje się jednak, że pomimo trendu spadkowego i bliskości oporu, ruchy podażowe będę dość ograniczone z uwagi na spore zainteresowanie przejęciem spółki.

Czytaj także: GPW w ciągu 5 lat będzie liderem wzrostów w Europie, twierdzi Trader21Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here