Naga MarketsmBank wypada z WIG20 na rzecz Allegro. Akcje banku najtańsze w historii
Źródło: Allegro

GPW Benchmark w komunikacie z 12 października poinformował, że w składzie indeksu WIG20 na miejscu spółki mBank pojawi się Allegro, które w poniedziałek debiutowało na warszawskim parkiecie. Z kolei z WIG30 zniknąć ma Energa, którą również zastąpi polski gigant e-commerce. W reakcji na doniesienia akcje mBanku tanieją we wtorek o ponad 4% i rysują historyczne minima poniżej poziomu 160 złotych.

  • Akcje Energi z kolei tanieją o 0,8%, na początku sesji testowały jednak poziom 7,3 zł, najniższy od marca bieżącego roku
  • WIG20 mocniej koryguje drugi dzień z rzędu tracą ponad 1%, szeroki indeks WIG osuwa się natomiast o 0,5%
  • Akcje Allegro kontynuują poniedziałkowe umocnienie i po godzinie 10:00 zyskiwały 7,5%, rosnąc do pułapu 75 zł

Allegro uzupełni skład WIG20 po sesji z 14 października

– Korekta nadzwyczajna indeksów wynika z debiutu akcji spółki ALLEGRO, dla której wartość akcji w wolnym obrocie w dniu pierwszego notowania stanowi co najmniej 5% wartości kapitalizacji portfeli indeksów odpowiednio WIG20 oraz WIG30 na sesji w tym dniu – informuje GPW Benchmark. Po sesji z 14 października 2020 roku miejsce będzie miała korekta nadzwyczajna portfeli indeksów, w tym WIG20, z którego zniknie mBank, a w którym pojawi się Allegro.

Inwestorzy reagowali na informację wyprzedaż i tak silnie już przecenionych akcji mBanku, które spadały we wtorek po raz pierwszy w historii poniżej poziomu 160 złotych za akcję. Co prawda chwilę później korygowały część spadku, jednak nadal utrzymują się na historycznych minimach.

mBank na wykresie D1. Źródło: Tradingview.com

W związku ze zmianą w indeksach, mBank zasili obecnie mWIG40. Allegro wpłynie również na pozycję Energi, która opuści skład indeksu WIG30.

Akcje Allegro kontynuują umocnienie we wtorek

Po wzrośnie o niemal 70% w trakcie poniedziałkowej sesji na GPW, akcje Allegro zyskują kolejne 7,5% we wtorek (Zgodnie z danymi z godziny 10:00). Michał Palaczyk ze Squaber.com komentował na antenie Comparic24.tv, że Allegro rozbiło bank:

– 4 miliardy obrotu, 100 tysięcy transakcji i zielone Allegro. To był największy debiut na polskiej giełdzie, spółka niezwykła i IPO, którego możemy już nie zobaczyć w bliskiej do przewidzenia historii, ponieważ trudno znaleźć w polskiej gospodarce spółkę, która mogłaby uzyskać podobną kapitalizację i której debiut przybrałby tak dużą skalę – stwierdzał Palaczyk.

Z kolei Przemysław Kwiecień z XTB mówi o mocnym i pozytywnym zaskoczeniu po debiucie Allegro.

Debiut Allegro okazał się zaskoczeniem chyba nawet dla optymistów. Wycena spółki już po cenie z IPO nie była niska, cena otwarcia dawała wzrost rzędu 40%, a w ciągu dnia spółka dołożyła jeszcze kolejnych kilkanaście. Na ten moment fundamenty (jak choćby to, że spółka wyceniana jest w okolicach 30-krotności przychodów, a wskaźnik cena/zysk przyjmując dane za ubiegły rok wynosi blisko 180!) wydają się nie mieć znaczenia – spółka już po jutrzejszej sesji dołączy do WIG20 (kosztem mBanku), zaś w niedalekiej przyszłości także do indeksów FTSE i MSCI – informował Kwiecień.

Wszystko to generuje popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych i funduszy oraz graczy spekulacyjnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here