Naga Marketsmbank kurs GPW, logo mBankumBank ocenia, że spowolnienie akcji kredytowej w marcu nie zaważyło jeszcze na całym I kw. 2020 r., jednak kolejne kwartały przyniosą osłabienie dynamiki kredytów, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

Dynamika kredytów ulegnie osłabieniu w związku ze spowolnieniem akcji kredytowej

Spodziewamy się, że spowolnienie gospodarki będzie przekładać się na osłabienie akcji kredytowej. Nie będziemy w stanie odtworzyć wolumenów kredytów w takim wymiarze, w jakim zakotwiczyły się w końcówce pierwszego kwartału – powiedział Stypułkowski podczas wideokonferencji.

Założenie realistyczne jest takie, że spadek aktywności w kredytach na pewno nastąpi – dodał.

Portfel kredytów i pożyczek brutto mBanku wzrósł o 13,3% r/r i 5,3% w skali kwartału do 114,25 mld zł na koniec marca.

Sprzedaż kredytów korporacyjnych wzrosła o 39% r/r i spadła o 27% w ujęciu kwartalnym do 7,56 mld zł na koniec marca.

Sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła o 49% r/r i 2% kw/kw do 2,23 mld zł, zaś sprzedaż kredytów nie hipotecznych spadła o 8% r/r i o 11% w skali kwartału do 2,36 mld zł.

Mam wątpliwości, czy klienci w tej samej skali przyjdą po kredyt gotówkowy, a po drugie, czy tym, którzy przyjdą po kredyt, będziemy mogli go udzielić ze względu na ich standing – dodał.

Te artykuły również Cię zainteresują

Zaznaczył, że jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to “jesteśmy na oparach z pierwszego kwartału”.

Część klientów będzie czekała na spadek cen mieszkań. Widzimy już, że wzrosty ze stycznia i lutego nie będą kontynuowane – podkreślił prezes.

W jego ocenie, z punktu widzenia dynamiki kredytów dla firm istotne będzie, czy rynek, na którym działa przedsiębiorstwo szybko powróci do stanu przed epidemii.

Według prognoz mBanku dla sektora bankowego, w 2020 roku kredyty przedsiębiorstw zanotują spadek o 20,5% r/r, a kredyty gospodarstw domowych spadną o 0,8% r/r, w tym kredyty niehipoteczne spadną o 7,3% r/r, a hipoteczne wzrosną o 3,3% r.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 158,72 mld zł na koniec 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here