Naga MarketsmbankJest jeszcze zbyt wcześnie, by oszacować wpływ epidemii koronawirusa na wynik sektora bankowego w tym roku, ale “dobrze by było, gdybyśmy się oparli o zero”, poinformował prezes mBanku Cezary Stypułkowski. mBank chciałby zakończyć ten rok zyskiem netto.

mBank: koronawirus wpływa na na spadek zysku

“Dobrze by było, gdybyśmy się oparli o zero” – powiedział Stypułkowski zapytany, czy w jego ocenie sektor bankowy ma szansę na dodatni wynik netto w 2020 roku.

mBank w opublikowanych dziś krótkoterminowych perspektywach podał, że oczekuje negatywnego wpływu obniżki stóp procentowych na wynik odsetkowy i silnej presji na marżę. Dostrzega także niewystarczającą przestrzeń na równoważne wobec cięcia stóp dostosowanie oprocentowania depozytów. W kontekście odpisów na kredyty, bank spodziewa się, że sytuacja finansowa kredytobiorców korporacyjnych i detalicznych może się pogorszyć w nadchodzących kwartałach ze względu na spodziewane pogorszenie sytuacji gospodarczej, jednak pakiet działań antykryzysowych może ograniczyć negatywny wpływ recesji na jakość aktywów.

Z kolei spadek aktywności klientów, wzrost wrażliwości cenowej, a także niższa sprzedaż produktów bankowych i kredytów wpłyną negatywnie na wynik prowizyjny.

“Bank będzie poszukiwał drogi do tego, by mieć dodatni wynik” – powiedział także prezes.

Te artykuły również Cię zainteresują

Wcześniej dziś mBank podał, iż oczekuje, że skonsolidowany wynik netto w II kwartale 2020 roku oraz w całym 2020 roku będzie znacząco niższy od zysku netto osiągniętego w II kwartale 2019 roku oraz w całym 2019 roku w efekcie obniżki stóp procentowych, spodziewanej niższej aktywności klientów oraz wzrostu odpisów kredytowych w związku z pandemią.

Bank podał, że oczekuje w tym roku spadku konsumpcji prywatnej i 10,6% oraz spadek inwestycji o 9,4% r/r. Prognozowany spadek PKB to 4,2% w br., zaś szacowana inflacja to 1,8%

mBank odnotował 90,92 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 163,17 mln zł zysku rok wcześniej. W całym 2019 r. bank miał 1 010,35 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1 302,79 mln zł zysku rok wcześniej.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 158,72 mld zł na koniec 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here