Naga MarketsTheresa May premier UKNegocjacje dotyczące Brexitu wchodzą w decydujący okres. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozpoczęła grę o wysoką stawkę z przedstawicielami Unii Europejskiej. Gra toczy się o umowę handlową nad którą May spędziła ponad półtora roku, a która została w większości odrzucona przez brytyjski parlament podczas głosowania 15 stycznia.


Zobacz również: Mark Carney: Brexit może być sprawdzianem dla światowej gospodarki

Brytyjscy politycy mogą zostać “zmuszeni” do poparcia planu May

brexitZdania, co do wyniku negocjacji pozostają podzielone, a pani premier widząc ryzyko „no-deal” Brexitu wywarła presję na brytyjskim parlamencie, aby dano jej więcej czasu – do 21 marca, czyli na 8 dni przed oficjalnym terminem wyjścia.

Wielu brytyjskich polityków zarzuca Theresie May, że w ten sposób manipuluje brytyjskimi politykami. W przypadku, gdy May nie uzyska porozumienia z przedstawicielami UE, będą oni zmuszeni poprzeć jej wersję umowy pod groźbą hard Brexitu. Mogłoby to oznaczać katastrofę dla gospodarki Wielkiej Brytanii, a kurs funta mógłby stracić na wartości nawet 25%.

Premier UK uzyskała czasu od brytyjskiego parlamentu do 21 marca, aby wynegocjować w Brukseli satysfakcjonujące warunki umowy. Jednak najprawdopodobniej europejscy przedstawiciele nie zaoferują niczego więcej niż do tej pory, co mogłoby oznaczać, iż 21 marca Wielka Brytania będzie w dalszym ciągu bez umowy z widmem hard Brexitu.

Podczas gdy niektórzy ministrowie w rządzie May uważają, że taka strategia zmusi wielu brytyjskich polityków do poparcia jej planu, inni uważają, że tak ryzykowne podejście może doprowadzić do jeszcze większych problemów.

May używa niebezpiecznej taktyki grając na czas i grożąc, że nie zaakceptuje Brexitu bez osiągnięcia umowy. Jej plan polega na tym, aby członkowie Izby Gmin byli bardziej skłonni zaakceptować jej wersję. Jest to gra bardzo ryzykowna i może doprowadzić do hard Brexitu – powiedział brytyjski konserwatysta Keith Simpson.

Główny negocjator ws. Brexitu, Oliver Robbins przedstawił pewne dowody na to, że planem Theresy May jest zmusić parlament do podjęcia decyzji z zaledwie paroma dniami pozostałymi do oficjalnego dnia wyjścia 29 marca. Na tę chwilę biuro May nie skomentowało w żaden sposób tych doniesień.

Robbins sugeruje, że również politycy Unii Europejskiej opracowują inne wersje umowy, które zostaną zaoferowane Zjednoczonemu Królestwu w ostatniej chwili. Mają one zawierać m.in. dodatkowy dokument prawny, który rozwiązałby kwestię Irlandzkiej granicy, co pozwoliłoby na sprawniejsze opuszczenie wspólnych struktur.

Kurs funta (GBP/USD) pozostaje pod presją sprzedających

Wczorajsza sesja przyniosła lekkie odreagowanie po poniedziałkowych spadkach. Kurs funta w godzinach porannych dotarł do lokalnego oporu 1.2920, który tworzy konfluencję z miesięcznym pivotem. Cena na ten silny opór zareagowała spadkami i obecnie oscyluje wokół psychologicznego poziomu 1.29. Poniżej znajduje się wsparcie 1.2879 wraz z dziennym pivotem i poziomem wymienności. Jeśli dojdzie do jego przebicia celem dla sprzedających będzie wczorajsze dno 1.2833. Z drugiej strony przebicie dzisiejszego szczytu otwarłoby drogę do tygodniowego pivota 1.2966 oraz ważnego oporu 1.30. Dopiero trwałe przebicie 1.30 umożliwiłoby na wyhamowanie presji sprzedających.

Zobacz również: Bank Anglii ma dość Brexitu. Kurs funta (GBP) będzie dalej spadał? – komentują duże banki

May podejmuje ryzyko i przesuwa „deadline” ws. Brexitu, aby wywrzeć presję na brytyjskim parlamencieConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here