Naga Markets


Theresa May premier UK
Brytyjska premier, Theresa May, w obliczu najważniejszego głosowania w swojej karierze politycznej

Theresa May rozpoczyna ostatnią próbę ratowania swojej umowy ws. Brexitu, ostrzegając eurosceptyków szukających sposobu na polityczne zabicie jej planu, że Wielka Brytania jest bardziej skłonna pozostać w Unii Europejskiej niż opuścić ją bez należytego porozumienia z Brukselą. Funt szterling w stosunku do dolara (GBP/USD) nadal utrzymuje się na ponad miesięcznych maksimach.


Parlament już jutro zagłosuje ws. Brexitu. May skazana na porażkę?

Wchodząc w jeden z najbardziej burzliwych tygodni swojej kadencji, premier będzie starała się zapobiec swojej największej porażce podczas głosowania w Izbie Gmin w sprawie porozumienia, które wynegocjowała z UE.

W poniedziałkowym przemówieniu skierowanym do parlamentarzystów i obywateli May ma ostrzec polityków, że w tym momencie o wiele bardziej prawdopodobne wydaje się całkowite zablokowanie Brexitu, niż wybranie wyjścia bez porozumienia, które coraz chętniej popiera rosnąca liczba eurosceptycznych Torysów, chcących pełnego oddzielenia się od UE. Porzucenie Brexitu byłoby natomiast zdradą zaufania milionów głosujących, którzy opowiedzieli się za opuszczeniem bloku jeszcze w 2016.

“Co by się stało, gdybyśmy znaleźli się w sytuacji, w której Parlament próbował wydostać Wielką Brytanię z UE w opozycji do wyników referendum? Wiara ludzi w proces demokratyczny i ich polityków ucierpiałaby w katastrofalny sposób”, powie May w poniedziałek w przemówieniu w mieście Stoke-on-Trent, zgodnie z fragmentami opublikowanymi przez jej urząd. “Wszyscy mamy obowiązek wprowadzić w życie wynik referendum”.

Jej wybór Stoke do wygłoszenia przemówienia jest znaczący. Miasto w środkowej Anglii, 135 mil (217 km) na północ od Parlamentu w Londynie i niegdyś serce światowego przemysłu ceramicznego, głosowało bardziej stanowczo za opuszczeniem UE niż jakikolwiek inny region Wielkiej Brytanii.

Przejęcie kontroli i hard Brexit?

Ostrzeżenie ze strony Theresy May pojawia się po tym, jak Sunday Times doniósł, że niektórzy prawodawcy planują przejąć kontrolę nad agendą legislacyjną co miałoby pozwolić na przesunięcie obecnie wyznaczonej na 29 marca daty Brexitu lub całkowicie zrezygnować z decyzji opuszczenia UE.

W niedzielę jeden z wysokich rangą urzędników rządowych opisał ten plan jako niezwykle niepokojący, ponieważ gdyby okazał się on skuteczny, prawodawcy przejęliby kontrolę nie tylko nad ustawodawstwem ws. Brexitu, ale nad całym ustawodawstwem.

Groźbę odrzuca jednak jeden z głównych propagatorów Brexitu, Boris Johnson, który wezwał Parlament do głosowania przeciwko porozumieniu wynegocjowanemu przez May. W kolumnie Daily Telegraph napisał: “Jeśli zapytacie mnie, co sądzę o tym spisku i o ryzyku, że Parlament w jakiś sposób udaremni Brexit, obawiam się, że to wszystko jest bezsensowne. To nie mogło, nie może i nie będzie się działo”.

May ma 24 godziny, aby obronić umowę z UE, której wynegocjowanie zajęło prawie dwa lata, ale zadanie to wygląda na mało prawdopodobnie. Premier nie wydaje się być bliżej uzyskania potrzebnego jej wsparcia niż w grudniu, kiedy to głosowanie zostało przełożone w ostatniej chwili, zanim mogło zostać odrzucone.

Porażka pozostawiłaby Wielką Brytanię na kursie w kierunku „twardego Brexitu” bez jakichkolwiek porozumień z UE. Według analizy Bank of England, taki chaotyczny podział mógłby uderzyć w funta i ceny krajowe, wywołując recesję gorszą niż kryzys finansowy sprzed dziesięciu lat.

Funt szterling niewzruszony potencjalnymi zagrożeniami?

W trakcie drugiej sesji handlowej bieżącego roku kurs funta osuwał się poniżej 1,25 i testował wielomiesięczne minima. Od tego momentu cena zawróciła i pnie się w górę, zmierzając w kierunku okrągłego poziomu 1,30.

GBPUSDDaily 14.01
GBP/USD na wykresie dziennym

W ostatnich dniach wiele wskazuje na to, że funt uodpornił się na niepokojące doniesienia związane z Brexitem. Zmienność powinna jednak powrócić już jutro, w związku z głosowaniem w sprawie przyjęcia lub odrzucenia umowy wynegocjowanej przez premier May. Istnieje jednak ryzyko, że negatywny obrót spraw został już zdyskontowany – w efekcie silniejszą reakcję przynieść może pozytywna niespodzianka ze strony parlamentarzystów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here