Naga MarketsPremier Wielkiej Brytanii, Theresa May spotka się z przedstawicielami Unii Europejskiej na wspólnym obiedzie 17 października. Według komentatorów, to właśnie wtedy ma dojść do finalizacji umowy w sprawie Brexitu, która mogłaby zostać podpisana przez obie strony miesiąc później.


Jak donosi Bloomberg, administracja May chciałaby ratyfikować umową secesyjną w dwa tygodnie po jej podpisaniu. Oznaczałoby to, że brytyjski parlament miałby naprawdę niewiele czasu by wprowadzić jakiekolwiek poprawki do umowy, która okazała się bardziej skomplikowana niż się to wydawało.

Po serii porażek i kryzysów wydaje się, że obie strony nareszcie odnalazły wspólny język i umowa w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zostanie nareszcie podpisana. Od czasu pamiętnego referendum w czerwcu 2016 roku kilkukrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której wydawało się, że obie strony nie zechcą kompromisu. Jednym z ostatnich czynników ryzyka sprawa granicy była z pozostającą w Unii Irlandią.

May musi walczyć zarówno z zwolennikami jak i przeciwnikami Brexitu. Ci pierwsi oskarżają premier o to, że ustalone przez jej administrację warunki secesji są nie do przyjęcia. Euroentuzjaści z kolei nie chcą słyszeć o Brexicie i żądają drugiego referendum w tej sprawie.

Największym zagrożeniem dla May jest możliwość braku poparcia przez jej własną partię polityczną. W teorii, sprzeciw zaledwie siedmiu Torysów mógłby pogrążyć dotychczasowe prace nad umową. Jacob Rees-Mogg, który kieruje partyjną European Research Group ostrzega, że jest w stanie przekonać nawet 80 parlamentarzystów by ci odrzucili propozycje administracji May. 

Tymczasem w drugiej połowie września GBPUSD odrzuciło poziom 1,33 i od tamtej pory nieustannie traci. Choć nie można ignorować kwestii związanych z Brexitem, to jednak spadkom kabla bardziej pomaga byczy rajd dolara niż obawy inwestorów o kwestie geopolityczne w Europie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here