Naga MarketsBrytyjska premier, Theresa May, wściekła w chuj agresywna
Theresa May, premier UK

Brytyjska Premier Theresa May wystosowała do Unii Europejskiej wniosek o opóźnienie finalnej daty Brexitu i przesunięcie jej na 30 czerwca bieżącego roku, poinformowała zgromadzonych w Izbie Gmin polityków. Zwiększa to szanse na rozstanie się z blokiem oraz ponowne negocjacje z urzędnikami UE jeszcze w tym tygodniu. Kurs funta reaguje na informację silniejszymi spadkami.


May chce Brexitu, opozycja kolejnego referendum

Theresa May potwierdziła, że poprosiła Unię Europejską o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca i że chce ponownie przegłosować swoją wersję umowy w Izbie Gmin – pomimo faktu, że wcześniej spiker odrzucił taką możliwość.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Jako premier nie jestem gotowa na opóźnienie Brexitu w dalszym stopniu i dłużej niż do 30 czerwca” – grzmiała z mównicy May, informując polityków o przedstawieniu tej propozycji Donaldowi Tuskowi. Zaznaczała jednocześnie, że woli podać się do dymisji niż dopuścić, aby UK brała udział w wyborach do parlamentu europejskiego w maju: „Nie wierzę, że takowe wybory byłyby w czyimkolwiek interesie”.

Jak podaje Bloomberg, Theresa May w swoim liście do Tuska nie zawarła informacji co zamierza zrobić jeżeli za trzecim razem jej projekt umowy nie zostanie przegłosowany przez Izbę Gmin. Zamiast tego prosi jedynie o opóźnienie całego procesu, potrzebuje bowiem czasu, aby przepchnąć odpowiednie zmiany legislacyjne na swoim rodzimym podwórku.

Pełna treść listu, który May zaczyna od słów “Drogi Donaldzie”, została udostępniona na Twitterze przez dziennikarza Sky News:

Lider opozycji Jeremy Corbyn jest natomiast zdania, że May skończył się już czas i powinna pozwolić obywatelom podjąć ostateczną decyzję – albo w formie przyspieszonych wyborów powszechnych albo referendum: „Za 9 dni powinniśmy opuścić Unię Europejską. Za nami miesiące braku decyzji, zastraszania, nieudanych negocjacji oraz wewnętrznych rozłamów, w efekcie czego powinniśmy odrzucić porozumienie i ludzie muszą otrzymać szansę, aby wypowiedzieć się w tej sprawie”.

Zobacz również: Inflacja UK najwyżej od sierpnia 2018, kurs funta poniżej 5 zł

Kurs funta silnie w dół do złotego. Dolar również zyskuje

Kurs funta w reakcji na najnowsze doniesienia traci do dolara (GBP/USD) ponad 0,80%, notując najsilniejsze jednosesyjne osunięcia od początku roku. W efekcie cena powraca poniżej 1,32. Pogłębienie spadków widać również wobec kursu złotego, który nie był tak silny wobec GBP od ponad miesiąca, cena powraca poniżej 4,97 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here