Naga MarketsWeteran z Wall Street, Max Keiser przygląda się artykułowi redakcji Washington Post na temat tego, czy przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell i sekretarz skarbu Janet Yellen zrobią coś w sprawie Bitcoina ujawniającego wady niczym nieskrępowanego drukowania pieniędzy.

Polityka Fed dobija dolara amerykańskiego 

Wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania największego od lat (a w niektórych gospodarkach od stuleci) kryzysu gospodarczego, co z kolei skłoniło banki centralne do luzowania polityki pieniężnej, w efekcie czego obniżono stopy procentowe oraz rozpoczęto bądź w niektórych przypadkach jedynie powiększono skup obligacji skarbowych za wydrukowane specjalnie w tym celu pieniądze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wzrost ilości gotówki w obiegu nie sprzyja jednak utrzymaniu siły nabywczej pieniądza, w efekcie czego wielu ekonomistów zaczyna obawiać się o wzrost inflacji. Inwestorzy już od marca ubiegłego roku wyprzedają dolara amerykańskiego, którego kurs osunął się w ciągu niespełna roku o ponad 62 grosze.

Na uwagę zasługuje fakt, iż dolar amerykański nie osłabiał się tylko i wyłącznie w stosunku do polskiego złotego. W skali ostatniego roku jest on bowiem najsłabszą spośród walut grupy G8.

Bitcoin wzrósł o ponad 1 210 proc.

W tym samym czasie zauważalnie na wartości zyskał Bitcoin, którego notowania mimo ostatnich spadków wciąż utrzymują się o ponad 1 210 proc. wyżej niż w marcu 2020 r.

– Co miała na myśli Christine Lagarde, kiedy powiedziała, że bitcoin oferuje wentyl ucieczkowy? Co jeśli Elon Musk ucieka przed tymi ujemnymi stopami procentowymi, zerowymi stopami procentowymi, kupując bitcoina – pyta Max Keiser wyjaśniając, że kapitał zawsze pójdzie tam, gdzie dostanie najlepszy zwrot, to prawo natury.

W jego ocenie, na przestrzeni ostatnich 25 lat świat finansów zależny był od zmowy globalnego banku centralnego, który utrzymywał niskie stopy procentowe i nie oferował żadnych konkurencyjnych zysków nigdzie indziej na świecie.

Pojawienie się Bitcoina kilkanaście lat temu zmieniło jednak układ sił. BTC zaoferował bowiem swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa.

– Co jeśli bitcoin nie jest bańką, ale szpilką? – pyta Keiser.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: de30 dax | biomed lublin | gpw biomed lublin | kurs funta online | biomaxima |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLive Trading z Maksymilianem Bączkowskim. Ostatnie spotkanie w lutym
Następny artykułRafał Zaorski zebrał już milion dolarów w ETH na projekt BigShortBets
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here