Naga Markets

Masz pewność, że nie zbankrutujesz?Rynki się zmieniają, ich struktura, uczestnicy. Pojawiają się nowi inwestorzy, czy traderzy, a inni “odpadają” lub inaczej to ujmując – bankrutują. Raczej nikt nie chce dołączyć do tej drugiej grupy. Czy jednak zrobiłeś już cokolwiek, by nie znaleźć się w grupie bankrutujących?

Jest dobrze… jak jest dobrze…

Jeśli zarabiasz pieniądze na rynku albo dopóki zarabiasz, wszystko wydaje się być w porządku. W końcu, jesteś na rynkach finansowych po to, by zarabiać.

Sytuacja pogarsza się jednak, kiedy zaczynasz notować duże straty albo co gorsza, kompletnie wyczyścisz swój rachunek. Oczywiście, straty będą, tego nie da się uniknąć. Natomiast bankructwo, to coś czemu można zapobiec.

Przede wszystkim, warto byś wiedział dlaczego tracisz (jeśli tracisz). Warto również byś wiedział, czy bankructwo w Twoim przypadku jest nieuniknione. To absolutnie niezbędne jeśli poważnie podchodzisz do tradingu.

 Ryzyko bankructwa, a po co mi to?

Poznanie koncepcji ryzyka bankructwa pozwoli Ci ocenić, czy to, jak handlujesz albo zamierzasz handlować nie doprowadzi Cię do punktu, w którym będziesz musiał zakończyć swoją przygodę z tradingiem. Na czym polega owo ryzyko bankructwa?

Termin ten poznałem czytając książkę Uniwersalne Zasady Spekulacji autorstwa Brenta Penfolda.

— Ryzyko bankructwa to prawdopodobieństwo tego, że stracisz tak dużo pieniędzy, że będziesz musiał zrezygnować ze spekulacji. To proste. Unikanie ryzyka bankructwa musi więc stać się twoim absolutnym priorytetem jako menedżera ryzyka. Jeśli sobie z nim poradzisz, przetrwasz, a jeśli przetrwasz, odniesiesz sukces – czytamy w książce.

Ryzyko bankructwo to statystyczne pojęcie określające szanse na osiągnięcie punktu, w który kumulujące się straty sprawiają, że gracz nie ma już pieniędzy na dalszą spekulację – czytamy dalej.

Bossa

Jako, że jest to pojęcie statystyczne, należy wyliczyć jego prawdopodobieństwo. Kwestię tę omawiam poniżej.

Jak obliczyć ryzyko bankructwa?

Do obliczenia ryzyka bankructwa potrzebujesz kilka informacji dotyczących Twojej strategii. To z kolei oznacza, że albo już handlowałeś tą metodą i posiadasz prawdziwe dane z Twoich zagrań, albo musisz dopiero przetestować swoją metodę.

Jeśli masz testować założenia metody pod kątem ryzyka bankructwa, skorzystanie z danych historycznych, ewentualnie symulowanych transakcji na żywym rynku może być dobrym pomysłem. Wtedy przynajmniej na pewno nie zbankrutujesz w trakcie testów.

Potrzebne dane to:

  • prawdopodobieństwo zysku (Z)
  • prawdopodobieństwo straty (S)
  • liczba jednostek transakcyjnych na rachunku (J)

Wzór na ryzyko bankructwa (RB) wygląda następująco:

Dla uproszczenia, przy obliczeniach zakładamy, że średni zysk jest równy średniej stracie. Potrzebujesz zatem znać jedynie trafność swojego systemu (prawdopodobieństwo zysku), wtedy będziesz także znać prawdopodobieństwo straty.

Liczba jednostek transakcyjnych na rachunku zależy wyłącznie od Ciebie, to Ty bowiem ustalasz, ile ryzykujesz. Jak to policzyć? Załóżmy, że cały kapitał jaki przeznaczasz na spekulacje to 10 000 zł. Ryzykując w każdej transakcji 500 zł będziesz miał 20 jednostek transakcyjnych (J = 10 000 / 500 = 20)

Przy trafności na poziomie 56% (Z), 20 jednostkach transakcyjnych (J) i prawdopodobieństwie straty 44% (S), obliczenia ryzyka bankructwa (RB) będą wyglądać następująco:Masz pewność, że nie zbankrutujesz?

Ryzyko bankructwa (RB) Twojej strategii wynosi więc 1%. Możesz powiedzieć, że jest bardzo niskie i masz rację. Tak niskie ryzyko bankructwa zwiększa Twoje szanse przetrwania na rynku.

Z matematycznego punktu widzenia, RB nigdy nie będzie równe 0%. Jednak da się sprowadzić jego warto poniżej 0,5%, co w zaokrągleniu daje zero, zauważa Brent Penfold.

fpmarkets

Obniżanie ryzyka bankructwa

W omówionym przykładzie, ryzyko bankructwa było naprawdę niewielkie. Co jednak, gdy z obliczeń wynika, że jest ono zbyt duże, wynosi np. 10 czy 30%?

Najprostszy sposób to zwiększenie liczby jednostek transakcyjnych, czyli po prostu podejmowanie mniejszego ryzyko w każdej transakcji.

Kolejny sposób, to zwiększenie trafności systemu. Trzeba zatem popracować nad strategią, wejściami, wyjściami z pozycji, etc.

Minimalizacja ryzyka bankructwa możliwa jest także poprzez zwiększenie przeciętnego zysku do straty. W naszych obliczeniach przyjmowaliśmy, że średni zysk równy był średniej stracie z uwagi na uproszczenie obliczeń. Jeśli chciałbyś skorzystać ze wzoru na obliczenie ryzyka bankructwa uwzględniającego inny stosunek zysku do straty, odsyłam Cię do książki Uniwersalne Zasady Spekulacji. Tam w dodatku znajdziesz kod programistyczny, który pozwoli Ci na bardziej skomplikowane obliczenia.

Nie ma żadnych gwarancji

Na koniec, powinieneś wiedzieć o tym, że chociaż obniżenie ryzyka bankructwa jest niezbędne i pozwoli Ci dłużej przetrwać na rynku, to nie daje Ci żadnych gwarancji. Może się bowiem okazać, że z czasem współczynnik trafności ulegnie zmianie. Jeśli zmiana będzie na Twoją korzyść albo przynajmniej pozostanie na dotychczasowym poziomie, to nie ma o co się martwić. Jednak w przeciwnym razie, ryzyko bankructwa wzrośnie, a to sprawia, że wzrośnie również szansa na wyczyszczenie Twojego rachunku.

Mając na uwadze powyższe, RB to tylko jeden z elementów zarządzania ryzykiem. Po inne kluczowe elementy spekulacji zapraszam do książki Brenta Penfolda.

Jeśli natomiast chcesz testować swoją strategię, pomocne będzie konto demo lub demo w FP Markets

ZAKŁADAM KONTO W FP MARKETSŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułSimple Swing: Webinar o strategii Maksymiliana Bączkowskiego o 18:00
Następny artykułDolar z małą korektą po serii spadków. Amerykanie znów pokazują dobre dane
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here