Naga MarketsiphoneZgodnie z danymi Globalnego Wskaźnika Zagrożeń (Global Threat Index) Check Point dynamicznie rośnie liczba ataków typu maleware dot. ukrytego kopania kryptowalut. Co więcej, okazuje się, że problem dotyczy coraz częściej iPhone’ów.


“Naukowcy z Check Point wykryli wzrost liczby ataków złośliwego oprogramowania dot. krypto-wydobycia o około 400% w stosunku do iPhone’ów. Wzrost odnotowano w ostatnich dwóch tygodniach września, kiedy to znacznie wzrosły ataki na użytkowników przeglądarki Safari ” – informację podała organizacja w swoim raporcie.

Raport

Według raportu Check Point to Coinhive jest największym zagrożeniem rynku od grudnia 2017 r. Jest to złośliwy skrypt, który wykorzystuje część mocy obliczeniowej komputera użytkownika do kopania kryptowalut. Ogólnie szacuje się, że poziom tego typu aktywności w ostatnim roku wzrósł dziesięciokrotnie i to pomimo przedłużającej się bessy na rynku cyfrowych walut.

Wśród złośliwych programów kryptowalutowych wyróżnia się też Dorkbota i XMRiga. Obecnie strategia hakerów polega na tym, że ich ofiary dobrowolnie pobierają złośliwe oprogramowanie lub odwiedzają strony, które zostały wcześniej zainfekowane. Tam zostaje im  “wstrzyknięty” wirus w postaci np. skryptu Coinhive. Ta druga wersja wydaje się być obecnie najpopularniejszą opcją.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Wyjątkiem od tej reguły są wirusy i inne typy oprogramowania, które infiltrują komputer ofiary za pomocą prostych mechanizmów. Przykładami tego są Dorkbot i Andromeda.

Co ciekawe, ofiarami hakerów padł też… rząd Indii, którego strony zostały zainfekowane. Dlaczego akurat one? Po pierwsze, budzą zaufanie. Po drugie – są one niezwykle popularne w tym kraju. Trzy najpopularniejsze portale indyjskiego rządu odwiedzane są łącznie przez 1,6 mln użytkowników w ciągu miesiąca.

Inny, niedawny raport firmy McAfee pokazuje, że złośliwe oprogramowanie rośnie w niespotykany dotąd sposób. Staje się też jednym z najpopularniejszych rodzajów ataków. Jednym z przykładów jest rosyjskie forum gier, na którym haker opublikował “mod”, który rzekomo usprawnił grę. Zamiast dostarczać graczom nowych korzyści, wydobywał monety dla hakerów. Być może w przyszłości zaobserwujemy więcej tego typu trendów, zaś tendencja rosnąca będzie prawdopodobnie nadal rosnąć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here