Naga MarketsMasz długi i obawiasz się komornika Sprawdź, czym jest upadłość konsumencka

Jeżeli wpadłeś w spiralę długów, bo zaciągnąłeś wiele pożyczek lub kredytów, których nie jesteś w stanie już samodzielnie spłacić, wierzyciele mogą atakować Cię pisemnymi wezwaniami do zwrotu zaciągniętych kwot. Być może otrzymujesz też pisma od komornika. Jeśli tak, złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się dla Ciebie jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Zyskasz szansę na umorzenie swoich długów w całości lub w części, a wierzyciele i komornik przestaną pukać do Twoich drzwi.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to niewypłacalność osób fizycznych, które stały się niewypłacalne na skutek utraty możliwości regulowania swoich zobowiązań. Celem upadłości konsumenckiej jest tzw. oddłużenie, tj. umorzenie zobowiązania w całości lub w części.

Dla kogo przeznaczona jest upadłość konsumencka?

Jeżeli myślisz, że upadłość konsumencką mogą ogłosić jedynie konsumenci, tj. takie osoby, które są osobami fizycznymi i które nie prowadzą działalności gospodarczej, a które wpadły w stan zadłużenia, to jesteś w błędzie. Od 24 marca 2020 r. upadłość konsumencką mogą ogłosić także przedsiębiorcy. Wynika to ze zmiany wprowadzonej poprzez ustawę o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw z dnia 30 sierpnia 2019 r. (Dz. U., poz. 1802). Warunek jest jeden – w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej muszą być to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Dłużnik, który składa wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, powinien znajdować się w stanie niewypłacalności, a zatem musi mieć co najmniej jednego wierzyciela, któremu nie reguluje wymagalnych zobowiązań. Jeżeli na bieżąco regulujesz swoje zobowiązania wobec wierzycieli, nie masz możliwości wnioskować o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Dlaczego opłaca się ogłosić upadłość konsumencką?

Powodów jest wiele, ale wymienimy tylko te najważniejsze. Dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zyskasz szansę na:

  • wstrzymanie wszelkich postępowań windykacyjnych, sądowych, przedsądowych i komorniczych – dzięki temu rozpoczniesz nowe życie bez długów i komornik wraz z wierzycielami znikną z Twojego życia;
  • umorzenie swoich długów i spłatę tylko części zobowiązań – sąd może co prawda wyznaczyć plan spłat tych zobowiązań, ale będzie od dostosowany do Twoich możliwości;
  • wykreślenie przez sąd Ciebie jako upadłego z rejestru dłużników niewypłacalnych, prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy.

Nie wiesz, jak samodzielnie złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Możemy zrobić to za Ciebie. Dodatkowo możemy reprezentować Cię przed sądem upadłościowym i podczas postępowania prowadzonego przez syndyka. Sprawdź na naszej stronie bezdlugow.pl, co konkretnie możemy dla Ciebie zrobić!

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here