Naga MarketsGigant z sektora płatności – Mastercard, już nie raz dał do zrozumienia, że widzi dla siebie potencjał w branży kryptowalut i blockchaina. W zeszłym roku firma złożyła patent na bitcoinowe transakcje oraz patent na system pozwalający na uruchomienie różnego rodzaju  blockchainów. W czerwcu Mastercard przystąpił do Stowarzyszenia Libra, odpowiadającego za planowaną emisję globalnej waluty cyfrowej – Libra. Obecnieogłosił partnerstwo z R3 – firmą, która stworzyła blockchain dla klientów korporacyjnych, mające na celu opracowanie opartej na blockchainie platformy do płatności transgranicznych.


R3 łączy siły z Mastercard

Mastercard ogłosił w środę, 11 września informację od podpisaniu umowy z R3 dotyczącej „rozwoju oraz pilotażu” nowego rozwiązania dotyczącego płatności. Na początku ma ono znaleźć zastosowanie do systemów szybkich płatności oraz banków, które korzystają z systemu rozliczeń Mastercard. Dzięki partnerstwu R3 wniesie swoje doświadczenie i know-how związane z rozwijaniem rozwiązań blockchainowym, z kolei Mastercard dostarczy opracowane przez siebie systemy i sieci płatnicze.

Nowa platforma zostanie zbudowana na blockchainie Corda Enterprise, który przeznaczony jest do zastosowania w korporacjach,  w odróżnieniu od wersji otwartożródłowej – Corda Network. Jej zadaniem będzie stawienie czoła takim problemom jak kosztowne przetwarzanie płatności, zarządzanie płynnością oraz niedostatecznej ilość standardów oraz połączeń pomiędzy bankami a krajowymi systemami rozliczeń.  Na temat zadań stojącym przed nowym partnerstwem wypowiedział się CEO R3 – David Rutter:

„Wszystkie instytucje, zarówno te duże, jak i małe – korzystają z możliwości przesyłania i otrzymywania płatności, jednak bardzo często technologia, na której się opierają jest nieefektywna i droga. Szczególnie widać to w przypadku płatności transgranicznych. Corda został zaprojektowany do wykorzystania na poziomie korporacyjnym w takich właśnie przypadkach i z entuzjazmem podchodzimy do możliwości wspierania Mastercard we wdrażaniu opartych na blockchainie rozwiązań związanych z płatnościami na całym świecie.”

Zobacz również: Visa, Mastercard i inni partnerzy dystansują się od projektu Libra

W lipcu Mastercard przejął firmę Transfast, specjalizującą się w płatnościach międzynarodowych, zaś kilka dni temu przyłączył się do sieci blockchainowej Marco Polo z zakresu finansowania handlu (trade finance) utworzonej przez R3 oraz TradeIX.

Swojego entuzjazmu związanego z zawarciem partnerstwa z R3 nie ukrywał także przedstawiciel Mastercard – wice prezes ds. nowych platform płatniczych Peter Klein.

„Rozwój nowych i lepszych rozwiązań z zakresu transgranicznych płatności B2B poprzez usprawnienie ogólnoświatowych połączeń pomiędzy rachunkami stanowi jeden z najważniejszych elementów ambitnych planów Mastercard. Naszym celem jest utworzenie globalnej infrastruktury płatniczej oraz łączności, czego dowodem są dokonane przez nas ostatnio strategiczne przejęcia oraz zawarte partnerstwa, w tym współpraca z R3.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here