Naga Markets

Bitcoin (BTC) jest masowo wypłacany z giełd kryptowalut, ponieważ inwestorzy zaczęli poważnie obawiać się kontroli bezpieczeństwa i przepisów po skandalu z FTX. Dane on-chain Coinglass pokazują, że w szczególności giełdy w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczne spadki salda BTC. Kurs BTC/USD nieznacznie spada w czwartek oscylując w okolicach 16 500 USD.

Bitcoin: Amerykańskie giełdy doświadczają prawdziwego exodusu BTC

W następstwie skandalu FTX w mediach społecznościowych zintensyfikowano wysiłki mające na celu zwrócenie uwagi na ryzyko związane z przechowywaniem BTC na giełdach. Wygląda na to, że inwestorzy posłuchali ostrzeżeń, wycofując ponad 3 miliardy dolarów w głównej kryptowalucie w tygodniu następującym bezpośrednio po fiasku wypłacalności FTX i zamawiając rekordową liczbę portfeli sprzętowych.

Jednocześnie konsekwencje bankructwa FTX dopiero się zaczynają, a ponieważ organy regulacyjne planują działania dochodzeniowe i chcą zwrócić większą uwagę na kryptowaluty jako całość, niepokój inwestorów wciąż rośnie.

Dane pokazują, że trend nadal obowiązuje, jeśli chodzi o wypłaty z giełd. W ciągu ostatnich siedmiu dni praktycznie wszystkie główne platformy odnotowały wypłaty netto przewyższające depozyty. Największy tygodniowy ubytek pochodzi od giełdy Gemini, niemal 30 000 BTC, tuż za nią uplasowały się Kraken, Binance i Coinbase.

W tym tygodniu prawodawcy ogłosili specjalne przesłuchanie w sprawie tego, co wydarzyło się na giełdzie, z jej byłym dyrektorem generalnym, Samem Bankmanem-Friedem, który podobno ma zostać ekstradowany do USA z Bahamów.

cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

Wykres salda Bitcoinów na giełdach. źródło: Coinglass

Upadek FTX wyrządził ogromne szkody ponad milionowi użytkowników, z których wielu było zwykłymi ludźmi, którzy zainwestowali swoje ciężko zarobione oszczędności w giełdę kryptowalut FTX, tylko po to, by zobaczyć, jak wszystko znika w ciągu kilku sekund – stwierdził Maxine Waters, Przewodniczący Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, która będzie gospodarzem przesłuchania.

Tymczasem dane Coinglass pokazują, że nawet te giełdy, które nie miały kontaktu z FTX, nie zdołały powstrzymać exodusu. W sumie w tym tygodniu z ich ksiąg wypłynęło 134 000 BTC – równowartość około 2,2 miliarda dolarów w cenach bieżących, z czego około 1,5 miliarda dolarów pochodzi z platform amerykańskich.

XTB

Bitcoin (BTC) kontynuuje marsz na południe poniżej 17 000 USD

Notowania BTC/USD nieznacznie spadają drugą sesję z rzędu oscylując w czwartek w okolicach 16 500 USD. Kurs od tygodnia konsoliduje w wąskim zakresie cenowym 15 632 – 17 592 USD i dopiero trwałe wybicie w którymś kierunku powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu. Niewątpliwie niedźwiedzie mają przewagę biorąc pod uwagę szerszy kontekst i wydarzenia z ostatnich tygodni.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem założyciel i poprzedni CEO upadłej giełdy FTX udzielił obszernego wywiadu, w którym poruszył wiele kwestii związanych z wydarzeniami minionych tygodni. Podzielił się m.in. swoimi refleksjami odnośnie regulacji rynku cyfrowych aktywów, osób które wpłynęły na jego decyzję o złożeniu wniosku o upadłości firmy oraz mówił o swoich najbliższych krokach.

Partnerem artykułu jest cashify, sieć kantorów umożliwiająca wymianę ponad 460 kryptowalut zarówno stacjonarnie w jednym z punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju, jak również z dojazdem do klienta, bądź zdalnie za pomocą BLIKa. Cała transakcja jest w 100% bezpieczna i zajmie Ci nie więcej niż kilka minut.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykuł“Krypto zima” może wydłużyć się do końca 2023 r. przez awarię FTX, uważa Coinbase
Następny artykułCzy czeka nas koniec wzrostów na EUR/USD? SocGen i ING przedstawiają prognozy kursu euro
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here