Naga MarketsMAS

Monetary Authority of Singapore (MAS) to Urząd Monetarny Singapurum który prócz roli banku centralnego kraju, w tym emisji waluty, jest odpowiedzialny za nadzorowanie wszystkich instytucji finansowych w Singapurze. Zakres regulacji obejmuje wszystkie banki, doradców finansowych, pośredników rynku kapitałowego, ubezpieczycieli i lokalną giełdę.

W przeciwieństwie do Rezerwy Federalnej i praktycznie wszystkich innych głównych banków centralnych, MAS nie reguluje systemu monetarnego Singapuru poprzez korektę referencyjnych stóp procentowych. Zamiast tego MAS interweniuje bezpośrednio na rynku dolara singapurskiego, wykorzystując w ten sposób mechanizm manipulacji walutowych, aby wywrzeć wpływ na politykę pieniężną.

Historia

MAS został założony w 1971 roku aby nadzorować różne funkcje monetarne związane z bankowością i finansami. Przed jego ustanowieniem funkcje te były wykonywane przez departamenty i agencje rządowe. 

Wraz z rozwojem Singapuru coraz bardziej złożone środowisko bankowe i monetarne wymagały bardziej dynamicznej i spójnej administracji monetarnej. W związku z tym w 1970 r. Parlament Singapuru uchwalił ustawę o władzach monetarnych z Singapuru, prowadzącą do utworzenia 1 stycznia 1971 r. Monetary Authority of Singapore (MAS). Ustawa daje MAS uprawnienia do regulowania wszystkich elementów polityki pieniężnej, bankowości i finansów w Singapurze.

Lokacja i jurysdykcje pod nadzorem

Urząd Monetarny Singapuru znajduje się w budynku MAS w suwerennym mieście w Republice Singapuru, a jego jurysdykcja regulacyjna ogranicza się do Singapuru.

Oficjalna strona internetowa MAS znajduje się pod adresem http://www.mas.gov.sg/ .

MAS reguluje każdy aspekt monetarny, finansowy i bankowy w Singapurze. Obejmuje to agencję Security Industry Council, która reguluje i egzekwuje kodeks Singapuru dotyczący przejęć i fuzji.

Znajdź brokerów forex regulowanych przez MAS

Cele i główne zadania

Jako bank centralny Singapuru, Władze Monetarne Singapuru (MAS) promują trwały, nieinflacyjny wzrost gospodarczy poprzez odpowiednie sformułowanie polityki monetarnej i ścisły nadzór makroekonomiczny nad pojawiającymi się trendami i potencjalnymi słabościami. MAS zarządza singapurskim kursem walut, rezerwami walutowymi i płynnością w sektorze bankowym. Jest również zintegrowanym nadzorcą nadzorującym wszystkie instytucje finansowe w Singapurze – banki, ubezpieczyciele, pośrednicy rynku kapitałowego, doradcy finansowi i giełda. MAS wspierając zdrowy i postępowy sektor usług finansowych w Singapurze, pomaga także w kształtowaniu sektora finansowego Singapuru poprzez promowanie silnych ram ładu korporacyjnego i ścisłe przestrzeganie międzynarodowych standardów rachunkowości. Ponadto jest liderem edukacji inwestorów detalicznych.

MAS rozwinął bliskie relacje z regionalnymi bankami centralnymi, do których należą banki centralne w Chinach, Korei, Japonii, Australii i Nowej Zelandii, oprócz amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego oraz różnych banków centralnych i agencji regulacyjnych z Ameryki Łacińskiej.

Po połączeniu się z singapurską komisją walut w październiku 2002 r. MAS przejął odpowiedzialność za wydanie waluty krajowej. Oprócz emisji dolarów singapurskich, agencja:

  • Akceptuje depozyty pieniężne i spłaca odsetki od tych depozytów.
  • Kupuje i sprzedaje oraz akceptuje złote monety i złoto.
  • Wystawia projekty zapotrzebowania lub innych przekazów pieniężnych płatnych na rzecz biura lub biur agencji lub korespondentów.
  • Sprzedaje, kupuje i odkupuje rządowe bony skarbowe.
  • Udziela pożyczek, kredytów w rachunku bieżącym, zaliczki lub inne kredyty rządowi na warunkach, które agencja uzna za stosowne.
  • Stosuje różne środki zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  • Egzekwuje i kontroluje instytucje finansowe podlegające jej jurysdykcji.

To tylko częściowa lista obowiązków agencji. Jeżeli chodzi o rolę MAS w międzynarodowych agencjach regulacyjnych, MAS jest członkiem głównych ugrupowań regionalnych i uczestniczy w wydarzeniach takich jak spotkania prezesów banków centralnych ASEAN i posiedzenie kierownictwa banków centralnych Azji Wschodniej i Pacyfiku lub EMEAP.

Na arenie międzynarodowej agencja jest członkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Agencja jest również częścią międzynarodowych organów ustanawiających standardy, takich jak Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego (BCBS), Międzynarodowe Stowarzyszenie Organów Nadzoru Ubezpieczeniowego (IAIS) oraz Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO).

Więcej informacji oraz newsy dotyczące regulatora znajdziesz pod tagiem MASConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCFTC – Commodity Futures Trading Commission
Następny artykułOd inwestora do scalpera – AUDCAD testuje istotne wsparcie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here