Naga MarketsMartin Shkreli trafił za kratki
Martin Shkreli trafił za kratki

Martin Shkreli w czwartek rano (16 grudnia) trafił za kratki w związki z dochodzeniem dotyczącym dopuszczenia się nadużyć w handlu papierami wartościowymi. Po upublicznieniu tej informacji akcje należącej do niego spółki osunęły się o 50%!


Niechlubna sława młodego biznesmena

32-letni prezes Kalo Bios, Martin Shkreli, trafił na usta praktycznie każdego Amerykanina jeszcze we wrześniu kiedy okazało się, że zdecydował się podnieść cenę leku stosowanego w leczeniu infekcji pasożytniczych oraz HIV o 5 tysięcy procent! (z poziomu około kilkunastu dolarów za pojedynczą dawkę). Za produkcję leku odpowiedzialna była inna spółka, w której również piastował funkcję prezesa – Turing Pharmaceuticals.

Zgodnie z dochodzeniem dziennikarskim reportów Bloomberga przedsiębiorstwo nie są powiązane z zarzutami, które przedstawiono Shkreli’emu. Sprawa dotyczy trzeciego podmiotu – Rethropin – w którym trzydziestoparolatek był dyrektorem przed objęciem stanowiska CEO w Turing Pharmaceuticals:

„Prokuratora oskarżyła Shkreli’ego o nielegalne przejęcie akcji z Retrophin – przedsiębiorstwa biotechnologicznego, które utworzył w 2011 roku. Akcje miały zostać wykorzystane do spłacenia długów wygenerowanych przez niepowiązane działania biznesowe” – czytamy w raporcie Bloomberga. „Później został wyrzucony z własnej firmy i pozwany przez radę nadzorczą”.

Sam zainteresowany jednak wielokrotnie wypierał się stawianych mu zarzutów. Więcej na temat biznesmena przeczytać można na angielskich stronach Wikipedii.

Pozwy złożone przez Retrophin

Działania Shkreli'ego w związku z cenami leków były masowo krytykowane i komentowane przez amerykańskie społeczeństwo
Działania Shkreli’ego w związku z cenami leków były masowo krytykowane i komentowane przez amerykańskie społeczeństwo

Od września 2014 do grudnia 2014, Shkreli’ego sądzono w czterech osobnych sprawach złożonych przez inwestorów spółki Retrophin w jednym z nowojorskich sądów. W pozwach oskarżano go o czerpanie prywatnych korzyści z insider tradingu oraz przygotowywanie fałszywych i wprowadzających w błąd raportów finansowych, które sztucznie podwyższały wartość spółki na giełdzie. Jeden z pozwów został odrzucony, w innym przedstawiciele obu stron poszli na ugodę, dwa pozostałe sprawy natomiast nadal się toczą.

Oprócz tego, kontrowersyjnego biznesmena pozwała również sama spółka Retrophin. Zgodnie z tym pozwem – złożonym w sierpniu 2015 roku – został pozbawiony fotelu prezesa we wrześniu 2014r. Spółka chce odzyskać 65 milionów dolarów w związku z poniesionymi stratami oraz popsuciem wizerunku przedsiębiorstwa.

KaloBios nurkuje o 50%

Po pojawieniu się informacji o aresztowaniu Martina Shkreli’ego, notowania spółki KaloBios, która podniosła ceny Daraprimu o 5 tysięcy procent (dopiero po interwencji rządowej i masowych protestach została „obniżona” i podwyżka wynosiła już „zaledwie” 500%) spadły o ponad 50% podczas handlu w premarkecie.

Notowania w środę zamknęły się na poziomie $23,59. W godzinach przed rozpoczęciem notowań na amerykańskich parkietach poruszały się bliżej poziomu $11,80. Tak sytuacja wygląda natomiast w tym momencie:

Notowania Kalo Bios na NASDAQ
Notowania Kalo Bios na NASDAQ


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here