Naga MarketsMartin Goersh, źródło: http://daytradingcoach.de

Martin Goersch profesjonalny trader i coach.


Sylwetka Martina Goerscha:

Związany z rynkiem kapitałowym od 2005 roku. Rozwijał swoje umiejętności przez trading na CFD, forex, aż wyspecjalizował się w rynku future. Jako swojego pierwszego mentora wskazuje Larry-ego Williamsa z USA. W 2008 roku poznał Birgera Schäfermeiera i przez wiele lat pracowali wspólnie m.in. prowadząc seminaria dla traderów. W 2015 roku rozpoczął własną przygodę z coachingiem jako DaytradingCoach.

Martin Goersh będzie jednym z prelegentów zbliżającej się konferencji FxCuffs. Martin udzielił nam ekskluzywnego wywiadu, w którym podzielił się z czytelnikami Comparic szczegółami swojej strategii tradingowej. Opowiedział o prognozach dotyczących indeksu DAX oraz zdradził temat swojego wystąpienia na FxCuffs.


Trwa rejestracja na konferencję FxCuffs. Kongres odbędzie się 24-25 marca 2017. Zarejestruj się ZA DARMO już dziś i odbierz wejściówkę. https://expo.fxcuffs.pl/?utm_source=comparic&utm_campaign=fxcuffs&utm_medium=content


Martin Goersch – wywiad dla Comparic.pl

 • Comparic: Jakie były Pana pierwsze kontakty z rynkiem?
  • MG: To wpływ mojego ojca sprawił, że zainteresowałem się rynkami finansowymi. Z powodzeniem inwestował na giełdzie, a ja nauczyłem się, że jedyne co trzeba zrobić żeby zarobić pieniądze, to wiedzieć kiedy cena danej spółki zacznie wzrastać lub spadać. Po jakimś miesiącu inwestowania na giełdzie trafiłem w Stanach Zjednoczonych na Larry’ego Williamsa i to on mnie nauczył jak handlować na rynkach futures. Od tego momentu zaczęła się poja przygoda z tradingiem na kontraktach futures.
 • Comparic: Co sprawiło, że zajął się Pan tradingiem profesjonalnie?
  • MG: Już w czasach, gdy studiowałem ekonomię i język chiński zarabiałem na życie handlując na giełdzie i rynku kontraktów terminowych. Po studiach nigdy nie czułem potrzeby pracy w dużej korporacji z szefem mówiącym mi jak mam spełniać swoje obowiązki. Zawsze chciałem być wolny, a przede wszystkim chciałem czuć wolność związaną z możliwością pracy z każdego miejsca na świecie. Kocham podróżować i nie chcę mieszkać w jednym kraju przez całe życie. Trading daje mi wolność jakiej potrzebuję!
 • Comparic: W dalszym ciągu traduje Pan każdego dnia?
  • MG: Poza szkoleniem innych traderów i inwestowaniem na moim prywatnym koncie, moją główną pracą jest zarządzanie rachunkiem dla szwajcarskiej firmy inwestycyjnej. Mieszam średnioterminowy swing trade ze strategiami intraday.
 • Comparic: Jakie są Pana ulubione rynki do tradingu?
  • MG: Jako daytrader handluję głównie na europejskich i amerykańskich kontraktach terminowych na indeksy i Większość moich pozycji swing otwieram na surowcach i obligacjach.
Martin Goersh źródło http://daytradingcoach.de
 • Comparic: Czytałem, że jest Pan autorem bardzo prostej strategii, mógłby Pan trochę przybliżyć ją czytelnikom?
  • Martin Goersh: Do moich technik daytradingowych należy głównie śledzenie trendu na podstawie obrazu widzianego na wykresie. Dużo pracuję z wykorzystaniem wsparć i oporów oraz poziomów popytu i podaży. W niektórych strategiach łączę te poziomy z ruchami momentum. Istotą mojego tradingu jest fakt, że zawsze staram się zarobić więcej niż zaryzykowałem – przy każdej pojedynczej pozycji.
 • Comparic: Bierze Pan również udział w szkoleniu traderów, czy to dla Pana forma odpoczynku od rynku?
  • MG: Nie, nie bardzo. Uczenie i trading to dwie strony tej samej monety. Raczej staram się je łączyć, przede wszystkim przez trading na żywo podczas moich wykładów i szkoleń. Moim zdaniem tylko dobry trader może być dobrym szkoleniowcem. Trading to coś więcej niż tylko podążanie za zasadami. Jedną z najważniejszych rzeczy w tradingu jest psychika, o ile nie jest ona najważniejsza. Stąd szkolenia to nie przerwa od prawdziwego rynku i relaks, a raczej pokazywanie jak się na nim zachowywać.
 • Comparic: Jakie tematy poruszy Pan podczas wykładu na FxCuffs w Krakowie?
  • MG: Podczas mojego wykładu zamierzam pokazać jeden z moich systemów na handlowanie na niemieckim DAX. Zamierzam pokazać tajniki mojego zarządzania ryzykiem i kapitałem, a także pokażę tę strategię tradingową razem z jej rezultatami na przestrzeni ostatnich lat. Myślę, że będzie to bardzo interesujące! Mam nadzieję spotkać część Waszych czytelników podczas wykładu.
 • Comparic: Jakie, są Pana prognozy dotyczące indeksu DAX? Czy uważa Pan, że poziom 12000 jest do osiągnięcia w najbliższych miesiącach?
  • MG: Jako że bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe jest przewidzenie politycznych działań nowego prezydenta USA – Donalda Trumpa – tak samo prawie niemożliwe jest zrobienie prognoz rynkowych. Patrząc z punktu widzenia wykresów wciąż jesteśmy w mocnym trendzie wzrostowym na DAX. Stąd 12000 pkt wydaje się jedynym logicznym celem. Myślę, że możliwe jest nawet zobaczenie szczytów z 2015 roku w 2017. Ale jako że rynki w dzisiejszych czasach potrafią się bardzo szybko i dramatycznie zmieniać, z powodu różnych politycznych decyzji, Trump może być zagrożeniem dla obecnego trendu wzrostowego.
  • Będąc szczerym, moim zdaniem projekcja przyszłego poziomu cenowego jest bardzo przeceniona. Nie muszę widzieć, na jakim poziomie będzie DAX za ileś tam miesięcy. Muszę jedynie uwolnić umysł i być zdolnym do reakcji na ruchy które widzę na wykresie. Jeśli rynek przebije się w dół, po prostu otworzę krótką pozycję. Właściwie to nie interesuje mnie czy rynek pójdzie w górę czy w dół, dopóki porusza się w ogóle.
Martin Goersch źródło http://daytradingcoach.de
 • Comparic: Rok 2017 może być równie burzliwy jak 2016. Rozpoczęcie procedury Brexit oraz wybory m.in. w Niemczech. Jak ocenia Pan niemiecki rynek w 2017 roku?
  • Martin Goersh: Oczekuję, że 2017 rok będzie pełen zmienności na rynkach. Szanse dla tradingu krótko- i średnioterminowego są olbrzymie, jednak z drugiej strony ryzyko na zmiennych rynkach jest znacznie większe niż w okresach spokoju. W tych fazach zmienności normalnie handluję z mniejszym ryzykiem na transakcję jako że mogę oczekiwać, że będę wyrzucany z moich pozycji częściej niż przy spokojnym rynku.
   Zmienność dla tradera jest jak wiatr dla surfera. Dobry surfer lubi silny wiatr, ale jeśli na oceanie jest sztorm, nie wskakuje on na deskę!
 • Comparic: Czy Pana zdaniem obecna hossa w Stanach ma szansę na kontynuację?
  • MG: Jak już mówiłem, moim zdaniem wszystko zależy od Donalda Trumpa i tego jak będzie wyglądać jego współpraca z FED i z Janet Yellen. Z punktu widzenia wykresu trend wzrostowy jest nadal silny i powinien być kontynuowany w następnych tygodniach i miesiącach.
 • Comparic: Wielu europejskich regulatorów zapowiedziało chęć znacznych zmian w ramach detalicznego rynku FX/CFD (ograniczenia dźwigni, blokada bonusów od depozytów, ograniczenie reklam) – czy Pana zdaniem taki krok może zaszkodzić branży?
  • MG: Nie wydaje mi się. W tym momencie wszelkie interwencje uderzają głównie w maksymalną wysokość dźwigni finansowej na te instrumenty. Nie widzę nic złego w ograniczeniu dźwigni do 1:100.
   Jednak jestem nieco krytyczny co do opcji zakazania debetu na kontach klientów. Myślę, że podniesie to koszty tradingu dla każdego z nas bo to brokerzy będą musieli zajmować się zadłużonymi kontami w przypadku ruchów takich jak to miało miejsce podczas wielkiego ruchu na franku szwajcarskim w 2015 roku.
 • Comparic: Jak ocenia Pan europejskie rynki wschodzące, a Polskę w szczególności?
  • MG: Będąc szczerym – polska polityka nie jest jakimś gorącym tematem w niemieckich wiadomościach. Jednak od moich polskich znajomych słyszałem, że nowy rząd nie jest najlepszy dla polskiej gospodarki.
  • Myślę, że Polska była na dobrej drodze do stania się znaczącym graczem w Europie. Wiele niemieckich firm chętnie zatrudniała pracowników mówiących po polsku, jako że Polska stawała się coraz to ważniejszym i zaufanym partnerem w handlu europejskim oraz jako siedziba fabryk. Obawiam się, ze obecny rząd nie wspiera tej szansy na wielki rozwój.

Zobacz na żywo Martina Goersha na FxCuffs. Trwa bezpłatna rejestracja na konferencję.

Odbierz wejściówkę już teraz.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here