Naga MarketsW ostatnim wydaniu „Puls Biznesu” pojawiły się ciekawe doniesienia o rzekomym marnowaniu przez JSW środków przeznaczonych na innowacje. Państwowa JSW (55% akcji Skarbu Państwa) miała, zdaniem gazety, zmarnować nawet 78,6 mln zł, które były przeznaczone na innowacje. Gazeta powołuje się na audyt z działalności JSW za okres od maja 2017 r. do czerwca 2020 r.

  • Nieprawidłowości w audycie JSW Innowacje
  • Spółka miała zmarnować aż 78,6 mln zł
  • Inwestycja w innowacje bez jakichkolwiek efektów

Według audytu, ani jeden projekt podjęty przez JSW Innowacje nie znalazł zastosowania komercyjnego, a spółka skupiała się po prostu na wydaniu pieniędzy dostarczanych przez JSW. Spółka zależna JSW Innowacje została utworzona ponad 3 lata temu i miała stać się europejskim centrum innowacji dla branży górniczej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz także: Jak nie kupować akcji na górce? – system PRE-Trend Reversal Krutsingera

Gazeta cytując główną puentę audytu wskazała, że głównym celem, którym kierowało się JSW Innowacje przy wydawaniu środków od JSW, było “samo rozdysponowanie tych środków według własnego uznania, niezależnie od tego, czy prowadziłoby to do osiągnięcia jakichkolwiek innowacji i czy przynosiłoby wymierne korzyści“.

Prezesi odpierają zarzuty

Według prawników Dentonsa żaden z przeanalizowanych 30 projektów JSW Innowacje przez ponad trzy lata działalności spółki nie zaowocował komercyjnym zastosowaniem, a tym samym nie przyniósł korzyści grupie JSW w postaci oszczędności czy dodatkowych zysków.

Drugim dnem całej sprawy mogą być rozgrywki personalne. Audyt dotyczy okresu, w którym prezesem JSW Innowacje był Tadeusz Wenecki, który nie chce komentować medialnych doniesień. Z kolei wiceprezes tej spółki w tym samym okresie, a później prezes (od kwietnia do października 2020 r) Jacek Srokowski, jest zdania, że spółka matka otrzymywała wszystkie niezbędne, określone w umowie, informacje, a przedstawiane zarzuty są nieprawdziwe i mogą wynikać z rozgrywek personalnych.

Blisko technicznego oporu

Notowania JSW nie specjalnie na te informacje zareagowały. Ewentualny zarzut niegospodarności w państwowej firmie, o ile jest prawdziwy, raczej nie jest powodem zaskoczenia dla inwestorów. Spółka podlega sentymentowi szerokiego rynku i obecnie może dochodzić do próby rozwinięcia korekty. Globalne nastroje będą z kolei zależne od wyniku wyborów uzupełniających do Senatu w Georgii, które nasz rynek wyceni dopiero podczas czwartkowej sesji. Od strony technicznej, istnieje ryzyko cofnięcia na wsparcie w rejonie 23 zł.

jsw


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here