Naga MarketsPoranny komentarz makroPoczątek marca przynosi standardowe publikacje PMI według Markit dla największych gospodarek europejskich oraz USA. Rozpoczynamy od indeksu przemysłowego. Oprócz tego w poniedziałkowym kalendarzu sporo innych – ciekawych odczytów. Nie możemy zapominać również o odbywającym się w nocy posiedzeniu RBA, które może przynieść obniżkę stóp procentowych.


Markit manufacturing PMI

W przeciągu najbliższych minut Markit zacznie publikować pierwsze wyniki indeksu PMI przemysłowego dla Europy. Pełny harmonogram znajduje się poniżej:

  • 09:15 – Hiszpania
  • 09:45 – Włochy
  • 09:50 – Francja
  • 09:55 – Niemcy
  • 10:00 – Grecja i Euroland
  • 10:30 – UK
  • 15:45 – USA

Na co warto zwrócić uwagę w dzisiejszym kalendarzu?

Oprócz tego w dzisiejszym kalendarzu warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka innych wydarzeń, które również mogą poruszyć rynkiem. Mowa tutaj między innymi o odczytach bezrobocia we Włoszech (10:00) oraz Austrii (10:00). O godzinie 10:30 Wielka Brytania poda ilość zaakceptowanych wniosków o kredyty hipoteczne oraz podaż pieniądza M4.

Już o 11:00 poznamy natomiast wyniki stopy bezrobocia w całej strefie euro i wymiar indeksu CPI r/r (również bazowego). Następne istotne odczyty dopiero po starcie w Ameryce – 14:30 to między innymi przychody i wydatki osobiste, PCE (wraz z deflatorem) oraz rachunek bieżący Kanady.

Ostatni odczyt, który dzisiaj śledzimy to PMI dla przemysłu według ISM – amerykański odpowiednim Markit.

Czy RBA obniży stopy procentowe?

Z poniedziałku na wtorek Bank Rezerw Australii będzie obradował w sprawie swojej polityki monetarnej. Rynek spodziewa się kolejnego już w tym roku cięcia stóp procentowych o 0.25p.p. do poziomu 2.0%.

Zdania analityków są podzielone. Część zakłada obniżki już w tym tygodniu, inni spodziewają się natomiast pierwszych decyzji o dalszym luzowaniu w kwietniu lub maju. Oprócz samej decyzji o stopach procentowych powinniśmy zwrócić również uwagę na język, którym posługuje się RBA. Bardzo prawdopodobne, że znajdziemy potwierdzenie polityki skupiającej się na ocenie krótkoterminowych zmian gospodarczych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here