Naga MarketsFacebook-CEO-Mark-Zuckerberg
Mark Zuckerberg zapowiedział pozbycie się 99% udziałów w swojej spółce

Właściciel jednego z największych światowych portali społecznościowych ogłosił, że postanowił pozbyć się 99% jego udziałów. Mowa tutaj oczywiście o Marku Zuckerbergu, twórcy Facebooka. Wspomniane 99% akcji wycenianych jest obecnie na około 45 miliardów dolarów.


Wiadomość w liście do nienarodzonej (jeszcze wtedy) córki

Założyciel i pomysłodawca „twarzo-książki” przekazał tę informację w liście do swojej nienarodzonej jeszcze córki Max. M. Zuckerberg wraz z żoną Priscillą Chan, stworzyli Chan Zuckerberg Initiative. Misją instytucji jest poszerzenie dotychczasowej działalności charytatywnej pary – mowa tutaj o spersonalizowanej nauce, leczeniu chorób oraz ułatwianiu komunikacji pomiędzy ludźmi z najodleglejszych partii świata.

Ruch z pewnością nie jest zaskoczeniem dla tych, którzy pamiętają, że Zuckerberg pięć lat temu podpisywał tak zwany „Giving Pledge” wraz z innymi miliarderami branży technologicznej. Dokumentem tym zobowiązał się do oddania większości swojego majątku w celu pomocy najbardziej potrzebującym.

Nie oznacza to, że Zuckerberg zrzeknie się udziałów już teraz – będzie posiadał większościowy pakiet głosów jeszcze przez wiele lat. Każdego roku ma wyprzedawać udziały o maksymalnej wartości 1 miliarda dolarów.

Ze względu na unikalną dwuklasową strukturę akcji Facenooka, gdzie założyciel posiada akcje specjalne, może bez większego problemu odsprzedawać zwykłe akcje cały czas utrzymując pakiet większościowy w sieci społecznościowej, którą założył w 2004 roku.

Tak jak wspomniano wcześniej, Zuckerberg ogłosił chęć rozdania 99% wszystkich udziałów (na co będzie potrzebował najprawdopodobniej kilkudziesięciu lat) w liście do nienarodzonej (wtedy jeszcze) córki, Maximy (w zrdobnieniu Max). Dziewczynka przyszła na świat 1 grudnia 2015r., na kilka godzin po publikacji listu:

„Dzisiaj Twoja matka i ja postanawiamy spędzić nasze życie przyczyniając się w niewielkiej części do rozwiązani problemów trapiących świat. Będę nadal działał jako prezes Facebooka przez wiele, wiele lat, jednak inne kwestie są na tyle ważne, że nie mogą czekać. Rozpoczynając działania w młodym wieku mamy nadzieję, że przyniesie to szereg korzyści jeszcze w naszym życiu i przede wszystkim w trakcie życia kolejnych pokoleń.

Jako, że będziesz następną generacją rodziny Chan Zuckergberg, postanowiliśmy rozpocząć inicjatywę Chan Zuckeberg, aby dołączyć do ludzi na całym świecie, aby wykorzystać potencjał drzemiący we wszystkich mieszkańcach naszej planety i aby promować równość wszystkich dzieci kolejnego pokolenia. Na początku chcemy skupić się na spersonalizowanej nauce, leczeniu chorób, łączeniu ludzi i budowaniu silnych społeczności.

Postanowiliśmy rozdać 99% udziałów w Facebooku – obecnie około 45 miliardów dolarów – w trakcie naszego życia, aby zrealizować wspomnianą misję. Wiemy, że jest to bardzo mały w kład w porównaniu ze wszystkimi zasobami oraz talentami, które już teraz pracują w celu realizacji tych projektów. Chcemy jednak zrobić co w naszej mocy, wspomagając działania innych ludzi.”

Mark Zuckerberg z żoną i nowonarodzonym dzieckiem
Mark Zuckerberg z żoną i nowonarodzonym dzieckiem

Więcej na temat inicjatywy możemy usłyszeć w krótkim materiale wideo, który pojawił się na profilu Chan Zuckerberg Initiative.

Amerykańscy filantropii biją brawo

Notowania Facebooka w poniedziałek w górę
Notowania Facebooka w poniedziałek w górę

Decyzja Marka Zuckerberga spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony Billa Gatesa oraz Bono (muzyka zespołu U2). Ich zdaniem krok podjęty przez spodziewająca się dziecka parę powinien być inspiracją dla wszystkich ludzi na świecie. Gates jest pewny, że Max oraz wszystkie inne dzieci urodzone w przeciągu najbliższych lat zobaczą o wiele lepszą i całkowicie inną społeczność ludzi.

W trakcie wtorkowej sesji inwestorzy zareagowali pozytywnie na decyzję Zuckerberga oraz informację o narodzinach jego córki. W trakcie środowej sesji okaże się jednak tak naprawdę jak odebrana i przetrawiona została ta wiadomośćConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here