Naga MarketsMark Karpeles, prezes nieistniejącej już giełdy bitcoinów Mt. Gox, został skazany przez Sąd Rejonowy w Tokio. Sąd skazał go za ingerencję w rejestr platformy. Karpeles nie trafi jednak za kratki. Otrzymał karę więzienia w zawieszeniu.

Sąd rejonowy w Tokio dostrzegł więc jego winę tylko w manipulowaniu danymi giełdy. AFP-Jiji Press napisało o sprawie:

“Sąd skazał Marka Karpelesa, 33-letniego Francuza, za fałszowanie danych, ale uniewinnił go od zarzutów sprzeniewierzenia milionów [USD] z kont klientów.”

Tokijski reporter Bloomberg, Yuji Nakamura, opisał sens werdyktu w serii tweetów:

“(…) jest winny manipulajom, ale nie jest winny defraudacji. Jest „zawieszony” na 4 lata, w którym to czasie, jeśli zrobi coś złego, zostanie uwięziony na 2,5 roku”.

Totalny bałagan

Zgodnie z werdyktem, który przetłumaczył Nakamura, Sąd Rejonowy w Tokio stwierdził, że sposób, w jaki Karpeles “prowadził Mt. Gox był całkowicie bałaganiarski”. M.in. manipulował on rejestrami, aby ukryć fakt, że brakuje mu bitcoinów, ale – co zapewne było okolicznością łagodzącą – “nie zrobił tego dla osobistego zysku lub nie miał złych zamiarów”.

Prezes Mt Gox Mark Karpeles również twierdził, że nie jest winny defraudacji.

Sąd przyznał, że „stworzenie i wykorzystanie zmodyfikowanych rejestrów wiązało się z niezwykle dużą kwotą pieniędzy, która spowodowała poważne szkody dla użytkowników”. „Pozwany, który jest inżynierem z wiedzą ekspercką, nie ma usprawiedliwienia do nadużywania swojego statusu i uprawnień do wykonywania sprytnych czynów przestępczych. Nie możemy lekceważyć odpowiedzialności karnej oskarżonego”– czytamy dalej.

Gotowy scenariusz na film

Historia Mt. Gox stanowi zaś dziś idealny scenariusz na film. Jeśli twórcy “Big Short” postanowią kiedyś nakręcić podobną produkcję, mogą sięgnąć właśnie po biografię Marka Karpelesa i dzieje jego firmy.

Platforma startowała jako wiodąca giełda bitcoinów. Niestety niski profesjonalizm w jej zarządzaniu, a przede wszystkim dbaniu o bezpieczeństwo, spowodowało, że giełda została okradziona ze swoim środków w wyniku ataku hakerskiego. W tle pojawił się jeszcze bot “Willy”, który przez długi okres manipulował kursem głównej kryptowaluty na platformie.

Upadek Mt. Goxa w 2014 roku wiązał się z utratą około 850 000 bitcoinów, z których 200 000 udało się potem odnaleźć. Pomimo powołania przez sąd syndyka masy upadłościowej, który sprzedaje e-monety w ramach przygotowań do wypłaty, proces odzyskiwania środków przez wierzycieli został wstrzymany.

Niesławny rekord w kwestii skali skradzionych walut cyfrowych pobiła dopiero giełda Coincheck, która utraciła kryptowaluty o wartości 534 milionów dolarów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here