Naga MarketsMark Carney
Mark Carney, gubernator Banku Anglii

Mark Carney oznajmił, że ma dużo szczęścia, ponieważ nigdy nie musiał obniżać stóp procentowych poniżej zera jako prezes Banku Anglii, co w jego ocenie zaszkodziłoby gospodarce Wielkiej Brytanii. Obecny szef BoE w przyszłym miesiącu opuszcza bank centralny. Od dawna sprzeciwia się ujemnym stopom, narzędziu stosowanym w innych gospodarkach, którego zastosowanie okazało się mocno kontrowersyjne. Kurs funta w czwartek silnie wzrasta i ponownie znalazł się powyżej psychologicznego poziomu 1,30 USD.


Banki centralne są dalekie od odwrócenia łagodzenia monetarnego

Akceptuję, że w innych jurysdykcjach może to działać. Mam szczęście albo przynajmniej wydaje mi się, że zakończę kadencję bez ujemnych stóp procentowych. Nie jestem ich wielkim fanem – powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg

Mark Carney, ustępujący gubernator Banku Anglii, opowiedział w rozmowie z Francine Lacqua z Bloomberga o swoich sukcesach, wyzwaniach i Brexicie.

Gubernator odchodzi, gdy globalne banki centralne i rządy zmagają się z dylematem, jak poradzą sobie z kolejnym kryzysem, biorąc pod uwagę ich ograniczoną ilość „amunicji”. Główne stopy procentowe na całym świecie są już na poziomie historycznych minimów lub w ich pobliżu.

Jesteśmy blisko limitów. Widzę ryzyko globalnej tak zwanej pułapki płynności, w której narzędzia banków centralnych nie zwiększają wydatków w gospodarce. Ale jeszcze nas tam nie ma – powiedział Carney.

helikopterSzef BoE wyraził również sprzeciw wobec środków, takich jak pieniądze zrzucane z helikoptera (helicopter money), które mogą poplątać politykę pieniężną i fiskalną. Opisał to jako „niebezpieczny pomysł”, mówiąc, że jego zdaniem ani BoE, ani Rezerwa Federalna nie pójdą tą drogą.

Mocno wierzę w podział obowiązków. Rząd może mieć zaplecze fiskalne i z niego skorzystać, ale to nie są pieniądze z helikoptera, a połączenie tych dwóch podejść, jak sądzę, nie jest konieczne – dodał.

Carney szykuje się do odejścia. Co planuje robić dalej?

Część kadencji Carneya była zdominowana przez liczne skargi pro-brexitowych polityków, którzy oskarżyli go o stronniczość i przecenianie wpływu, jaki opuszczenie UE miałoby na gospodarkę. Podczas gdy niektóre z nich obejmowały wezwania do jego dymisji, Carney akceptuje fakt, że radzenie sobie z krytyką jest częścią jego pracy.

Charakter tych ról, ról publicznych, był, jest i będzie krytykowany. To uczciwa gra. Nie zawsze jest to przyjemne, ale takie jest i trzeba to akceptować – zauważył.

Carney nie powiedział, co zamierza zrobić, kiedy opuści BoE. Jednak wiele wskazuje na to, iż będzie m.in. doradzał premierowi Borisowi Johnsonowi na konferencji ONZ. Będzie ona dotyczyć zmian klimatu COP26. Jednym z jego celów ma być przekonanie firm do przygotowania się do świata nisko-emisyjnego.


Szukasz brokera z akcjami i futures bez minimalnego depozytu?
SPRAWDŹ NAS

Kurs funta ponownie powyżej 1,30 USD

Notowania pary walutowej GBPUSD odnotowują w czwartek silny wzrost przekraczający ponad 0,60 procent do godziny 14:00, co pozwoliło kupującym ponownie podbić cenę powyżej psychologicznej bariery 1,30.  Jednak dalszy wzrost jest ograniczony szczytem z lutego na poziomie 1,3180 i dopiero jego przebicie otworzyłoby drogę do wyższych poziomów. Tym samym byłoby to równoznaczne z wyhamowaniem presji sprzedających. Z drugiej strony spadek poniżej 1,30, a w konsekwencji przebicie tegorocznego minimum 1,2870 otworzyłoby drogę do dołka z listopada w okolicach poziomu 1,2780.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here