Naga Markets29.08.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
Gubernator Banku Anglii, Mark Carney, zaprzeczył w swoim pierwszym przemówieniu, jakoby podwyżki stóp procentowych miały zacząć się wcześniej niż bank centralny przewidział.

Carney powiedział, że nawet jeśli stopa bezrobocia zejdzie do poziomu 7%, to nikt nie powinien zakładać automatycznej podwyżki stóp.  Ponadto stwierdził, że Komitet Polityki Monetarnej (MPC) BOE dokładnie przygląda się warunkom finansowym i jeśli ulegną pogorszeniu, to możliwa będzie dodatkowa stymulacja.

Od kiedy Carney ogłosił instrukcje wyprzedzające (7 sierpnia) skupione na 7% progu bezrobocia, który wg prognoz MPC miałby zostać osiągnięty w 2016 roku, rynki ruszyły spekulować, kiedy mogłaby nastąpić pierwsza podwyżka.

Polecam: “Bank of England celuje w 7% stopę bezrobocia!”

Carney powiedział, że rynki przyjęły za dobrą monetę termin od połowy do końca 2015 roku, podczas gdy niektórzy analitycy prognozowali podwyżki nawet wcześniej, bo w pierwszym kwartale 2015. Zdaniem gubernatora, MPC widzi tylko 1/3 szans, że stopa bezrobocia spadnie tak szybko, jak rynki zdają się wyceniać. “Ponadto – wyjaśnił – prognoza, że bezrobocie spadnie szybciej niż się spodziewamy, nie wystarczy by wierzyć, że stopy procentowe wkrótce wzrosną”. Mark Carney podkreśla raczej luźny związek założonego progu ze stopami procentowymi mówiąc – “7% próg jest raczej etapem przystankowym w celu oceny gospodarki. Nikt nie powinien zakładać, że jest to spust, który zainicjuje podwyżki stóp”.

Głowna prognoza MPC dla stopy bezrobocia, która mówi, iż potrzeba trzech lat, aby wskaźnik spadł z obecnych 7,8% do poziomu 7,0%, opiera się na wzroście produktywności. Carney bronił tego założenia zaprzeczając, jakoby było nadmiernie optymistyczne – “Przez najbliższe trzy lata produktywność powinna wzrastać około 1.8% rocznie, poniżej trendu 2.2% rocznie przed kryzysem. Pomimo faktu, że nawet tak umiarkowane ożywienie produktywności nie jest pewne, to jednak ciężko uznać tę prognozę za agresywną”.

Gubernator Carney mówił także o wzroście gospodarczym. Stwierdził, że ożywienie w Stanach Zjednoczonych postępuje znacznie szybciej niż w Wielkiej Brytanii, jednak w UK ma ono szerokie podstawy i powinno być wzmacniane. Wspomniał o planowanym rozluźnieniu wymogów kapitałowych dla największych banków celem wsparcia akcji kredytowej (źródło), a nie o zwiększeniu wymagań. Dodał też, że wzrost rentowności długoterminowych Giltów mieści się w obrębie mandatu BOE. Na koniec poinformował, iż jeśli zajdzie taka konieczność, nie cofnie się przed podniesieniem stóp procentowych.

/EDIT: pan Piotr w komentarzu wskazał błąd w artykule. Dziękuję za uważną lekturę. EDIT/

Zapraszam do dyskusji na temat rynku Forex, banków centralnych oraz bieżącej sytuacji fundamentalnej na FORUM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here