Naga MarketsGubernator Banku Anglii – Mark Carney – w wywiadzie dla Sunday Times bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat obecnej sytuacji gospodarczej kraju i zakomunikował, że Wielka Brytania będzie gotowa na podwyżkę stóp zaraz na początku przyszłego roku. Wywiad nie pojawił się bez przypadku – mija właśnie rok od momentu, w którym Carney zdecydował się wprowadzić politykę instrukcji wyprzedzających co do stóp procentowych.

„O ile w czasie kryzysu nasz docelowy punkt znajdował się daleko na horyzoncie, to obecnie jesteśmy bliżej niż w połowie jego realizacji. Spodziewamy się, że gospodarka wzrośnie o 3.5% w 2014 roku, zapewniając nam najwyższą dynamikę wśród wszystkich krajów rozwiniętych. Bezrobocie w wielkiej Brytanii ma również spaść poniżej 6% do końca tego roku – w zeszłym roku na lokalnym rynku pojawiło się ponad 800 tysięcy nowych miejsc pracy. Przed podwyżką stóp procentowych musimy mieć jednoczesną pewność, że rzeczywiste zarobki będą się stopniowo zwiększać – nie chcemy czekać aż ten fakt się urzeczywistni i dopiero wtedy wprowadzać zmian”

Zdaniem Carneya nawet bardzo silna aprecjacja funta szterlinga nie spowoduje zatrzymania prac nad podwyższeniem stóp procentowych. Gubernatorowi BoE nie przeszkadza również fakt, że GBP od marcowego dołka z 2013 roku wzrósł o 17%. Nawet taki skok wartości nie zmienia oczekiwań banku centralnego – jednocześnie Carney ma spore smaczki na zostanie pierwszą głową banku centralnego czterech największych gospodarek, która zdecyduje się na podwyżkę stóp:

„Polityka monetarna ważnych banków centralnych zaczyna podążać obecnie w dwie różne strony. BoE działa praktycznie w pojedynkę jeżeli chodzi o próby przygotowania się do podwyżek stóp”

Gubernator Banku Anglii poruszył również temat brytyjskich banków, którego jego zdaniem poczyniły zdecydowany postęp w kierunku powrotu do normalnej realizacji swoich obowiązków i operacji. Ostrzegał jednocześnie, że część nadal gromadzi dodatkowy kapitał, aby sprostać oczekiwaniom regulacyjnego stress-testu, którego rezultaty zostaną opublikowane jesienią.

W miejscu tym rodzi się pytanie, czy wywiad Carneya w jakikolwiek sposób odbije się na parach walutowych z GBP? Jako, że wypowiedź pokrywa się w dużej mierze z dotychczasowymi planami Bank of England, to nie powinno mieć to miejsca. Wzmożoną zmienność wywołać może natomiast odmienne podejście do polityki pieniężnej największych banków centralnych różnych krajów – dywergencja prognoz odnośnie stóp procentowych, inflacji i sposób radzenia sobie z regresem gospodarczym może nieść potencjalny wzrost aktywności rynkowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here