Naga MarketsGubernator Banku Anglii – Mark Carney – w wywiadzie dla Sunday Times bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat obecnej sytuacji gospodarczej kraju i zakomunikował, że Wielka Brytania będzie gotowa na podwyżkę stóp zaraz na początku przyszłego roku. Wywiad nie pojawił się bez przypadku – mija właśnie rok od momentu, w którym Carney zdecydował się wprowadzić politykę instrukcji wyprzedzających co do stóp procentowych.

„O ile w czasie kryzysu nasz docelowy punkt znajdował się daleko na horyzoncie, to obecnie jesteśmy bliżej niż w połowie jego realizacji. Spodziewamy się, że gospodarka wzrośnie o 3.5% w 2014 roku, zapewniając nam najwyższą dynamikę wśród wszystkich krajów rozwiniętych. Bezrobocie w wielkiej Brytanii ma również spaść poniżej 6% do końca tego roku – w zeszłym roku na lokalnym rynku pojawiło się ponad 800 tysięcy nowych miejsc pracy. Przed podwyżką stóp procentowych musimy mieć jednoczesną pewność, że rzeczywiste zarobki będą się stopniowo zwiększać – nie chcemy czekać aż ten fakt się urzeczywistni i dopiero wtedy wprowadzać zmian”Zdaniem Carneya nawet bardzo silna aprecjacja funta szterlinga nie spowoduje zatrzymania prac nad podwyższeniem stóp procentowych. Gubernatorowi BoE nie przeszkadza również fakt, że GBP od marcowego dołka z 2013 roku wzrósł o 17%. Nawet taki skok wartości nie zmienia oczekiwań banku centralnego – jednocześnie Carney ma spore smaczki na zostanie pierwszą głową banku centralnego czterech największych gospodarek, która zdecyduje się na podwyżkę stóp:

„Polityka monetarna ważnych banków centralnych zaczyna podążać obecnie w dwie różne strony. BoE działa praktycznie w pojedynkę jeżeli chodzi o próby przygotowania się do podwyżek stóp”

Gubernator Banku Anglii poruszył również temat brytyjskich banków, którego jego zdaniem poczyniły zdecydowany postęp w kierunku powrotu do normalnej realizacji swoich obowiązków i operacji. Ostrzegał jednocześnie, że część nadal gromadzi dodatkowy kapitał, aby sprostać oczekiwaniom regulacyjnego stress-testu, którego rezultaty zostaną opublikowane jesienią.

W miejscu tym rodzi się pytanie, czy wywiad Carneya w jakikolwiek sposób odbije się na parach walutowych z GBP? Jako, że wypowiedź pokrywa się w dużej mierze z dotychczasowymi planami Bank of England, to nie powinno mieć to miejsca. Wzmożoną zmienność wywołać może natomiast odmienne podejście do polityki pieniężnej największych banków centralnych różnych krajów – dywergencja prognoz odnośnie stóp procentowych, inflacji i sposób radzenia sobie z regresem gospodarczym może nieść potencjalny wzrost aktywności rynkowej.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest
Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here