Naga MarketsMariusz Patrowicz
Mariusz Patrowicz, znany również jako Don Patro, w wywiadzie z Adamem Rakiem podczas WallStreet w Karpaczu

Jeden z najbardziej znanych w środowisku polskiej giełdy inwestor oraz biznesmen, który na swoim koncie ma między innymi ubieganie się o fotel prezesa GPW, czy też projekt Nova Giełda mający być niejako alternatywą dla tradycyjnego obrotu giełdowego w Polsce. Mariusz Patrowicz, bo o nim mowa, w rozmowie z Adamem Rakiem podczas konferencji WallStreet w Karpaczu przyznawał, że pieniądze napływające z pracowniczych planów kapitałowych (PPK) stworzą swoistą piramidę finansową, działającą jednak w zgodzie z literą prawa.


Mariusz Patrowicz (Don Patro): Na GPW inwestuje się niezwykle ciężko

Zdaniem Patrowicza giełda w dzisiejszych czasach to przede wszystkim możliwość inwestowania na odległość i bardzo dobra alternatywa dla spółek chcących pozyskać kapitał. Zwraca jednak uwagę na fakt, że polityka odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu rozwiniętych parkietów, w tym warszawskiego, a wszelkie wpływy pieniędzy kontrolowane przez państwo „mogą przypominać” piramidę finansową, chociaż w świetle prawa nie są tak postrzegane: Można się pokusić o stwierdzenie, że przynajmniej pieniądze, które będą wpływały z PPK będą tworzyły pewnego rodzaju piramidę finansową, ale nieściganą prawem – komentuje popularny w środowisku polskich inwestorów „Don Patro” w rozmowie z Adamem Rakiem z Comparic24.tv.

Zapytany o to, czym osobiście jest dla niego giełda stwierdza, że w związku z obecnym środowiskiem regulacyjnym oraz własnym projektem Nova Giełda, coraz mniej związany jest z warszawską GPW. Zdaniem Patrowicza, inwestowanie przy Książęcej jest obecnie niezwykle ciężkie, w związku z czym Polacy coraz częściej wybierają inne rynki: „Myślę jednak, że regulator i otoczenie rynkowe kiedyś się otrząśnie i będzie można wrócić z inwestycjami na GPW” – podsumowuje krótko Patrowicz.

Nagranie z całej rozmowy z „królem polskich inwestorów”, Mariuszem Patrowiczem, podczas konferencji WallStreet w Karpaczu, dostępne jest poniżej:

To również może Cię zainteresować: Marek Dietl: GPW obecnie „sieje”, a za 2 lata chce zebrać plony swoich inwestycji

GPW w dobrej kondycji, jest jednak jeden problem

Patrowicz zapytany o ocenę kondycji warszawskiej GPW na dwa lata po tym, jak sam ubiegał się o stanowisko jej prezesa stwierdza, że można uznać ją za „bardzo dobrą”. Jego zdaniem problem polega jednak na tym, że wysokie obroty generują rynki towarowe, będące „kroplówką” pozwalającą utrzymać zadowalający poziom wynikowy:

„Jeżeli chodzi natomiast o starą giełdę, stworzoną po zmianach ustrojowych, to jest w tej chwili marginalizowana i znajduje się w bardzo słabej kondycji. Spółek ubywa, inwestorów ubywa, natomiast ogólny obraz giełdy jest zamazany przez inne instrumenty, które faktycznie dają duży zastrzyk, dzięki którym GPW może pozwolić sobie na świetne wyniki”  – ocenia Patrowicz.

Don Patro konkluduje, że wpływa to negatywnie na aktywność inwestorów indywidualnych, ale problemem jego zdaniem nie jest sama giełda, ale również otoczenie rynkowe, w jakim obecnie się znajdujemy, tworzone między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here