Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

Niespodziewanie jastrzębie oświadczenie monetarne Europejskiego Banku Centralnego pomimo braku zmiany poziomu stóp wpłynęło w pozytywny sposób na wycenę euro na rynku. Inwestorzy z zniecierpliwieniem czekali na konferencję prasową Mario Draghiego, od którego oczekiwano potwierdzenia zmiany nastawienia EBC wobec bieżącej i przyszłej polityki monetarnej. Tak się jednak nie stało. 


Zdanie, którego zabrakło w marcowym oświadczeniu EBC zostało po raz pierwszy ujęte w retoryce Banku jeszcze w roku 2016 – przypomniał zgromadzonym we Frankfurcie dziennikarzom Mario Draghi. Niemniej jednak brakująca część dokumentu, która mówi o możliwym zwiększaniu skali rozpoczętego w 2015 roku programu skupu aktywów (APP) bądź też wydłużeniu czasu jego trwania nie sygnalizuje chęci zmiany kształtu polityki monetarnej w najbliższym czasie

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdanie te to prawdziwy kubeł zimnej wody na rozgrzane po publikacji najnowszego oświadczenia EBC głowy inwestorów. Mario Draghi ponownie potwierdził swoją wyjątkową umiejętność łagodzenia niemal każdej jastrzębiej nuty na jaką stać EBC.

To jeszcze nie czas na wojnę…

W trakcie trwania sesji pytań i odpowiedzi nie mogło zabraknąć odniesień do ostatnich wypowiedzi Trumpa. Plany amerykańskiego prezydenta zakładające wprowadzenie ceł na stal i aluminium mogą szczególnie martwić Kanadę, lecz strefa euro również pozostaje ważnym partnerem handlowym Ameryki.

Zapytany o wpływ możliwej wojny handlowej pomiędzy Stanami, a resztą świata na politykę monetarną EBC Mario Draghi odpowiedział, że w jego opinii nie można mówić o jakiejkolwiek wojnie. Niemniej jednak prezes Europejskiego Banku Centralnego przyznał, że istnieją szanse na pogorszenie się relacji handlowych, a wprowadzenie ceł na jakiekolwiek produkty odbije się zarówno na rynku walutowym jak i ogólnym zaufaniu rynku. Draghi zakończył swoją wypowiedź retorycznym pytaniem – jeśli wprowadzasz cła na swoich przyjaciół, to kto jest twoim wrogiem? 

Zmiana na fotelu prezesa zmieni politykę EBC? 

W lutym zakończyła się kadencja Janet Yellen na fotelu prezesa Rezerwy Federalnej. Choć Mario Draghi pozostanie z nami jeszcze do przyszłego roku, to w trakcie dzisiejszego wystąpienia prezesa EBC zaskakująco często powracał temat następcy Draghiego. Jeden z dziennikarzy zapytał o to, co w przeciągu ostatnich tygodni zmieniło się w europejskiej gospodarce, że EBC zdecydowało się usunąć ważne zdanie do APP.

Mario Draghi przyznał, że w ciągu ostatnich lat członkowie Europejskiego Banku Centralnego kilkukrotnie zmieniali prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie. Jednocześnie, z każdą tą zmianą EBC stawało się coraz pewniejsze rzeczywistej sytuacji na kontynencie. Ostatnie tygodnie jedynie potwierdzają naszą pewność co do tego, że ryzyka z którymi wiąże się powrót do bardziej aktywnego luzowania polityki Banku minęły – tłumaczył Draghi zebranym.

Zmiana rynkowego tonu

Choć zmiana w oświadczeniu rodziła nadzieje na bardziej agresywne podejście Europejskiego Banku Centralnego do polityki monetarnej i chęć podążania za działaniami Rezerwy Federalnej, to jednak wystąpienie Mario Draghiego wyraźnie je pogrzebało.

Wydźwięk wypowiedzi prezesa EBC można określić jako neutralno-gołębi. Draghi zdaje sobie sprawę z tego, że zmienność na europejskich rynkach finansowych jest w większości efektem działań samego EBC. Choć sytuacja w poszczególnych krajach strefy euro staje się coraz lepsza, to Mario Draghi przyznaje, że członkowie Europejskiego Banku Centralnego postrzegają strefę jako całość – nie oderwane od siebie przypadki.

Sprawdź również: Stopy EBC bez zmian. Jastrzębi komunikat umacnia EUR

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Europie (wspomniane zostały choćby marcowe wybory parlamentarne we Włoszech) polityka EBC pozostanie reaktywna, lecz nie proaktywna – przyznaje Draghi.

Rynek wyraźnie zawiódł się na wystąpieniu prezesa EBC. Wzrosty wyceny EUR jakie obserwowaliśmy tuż po publikacji oświadczenia monetarnego szybko zostały wykorzystane przez niedźwiedzie do zajęcia krótkich pozycji po lepszej cenie. EURUSD na kilka minut po zamknięciu się świecy M30 testuje bazę wzrostów z godziny 13:45:

EURUSD dzięki TradingView

 Sprawdź ofertę brokera lub dowiedz się w jaki sposób handlując w STO możesz zdobyć iPhone X>>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here