Naga MarketsdraghiPo godzinie 15:30 zakończyła się konferencja prasowa podsumowująca posiedzenie polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), podczas którego po raz ostatni w roli prezesa instytucji występował Mario Draghi. Kończy tym samym swoją ośmioletnią walkę o podtrzymanie inflacji oraz dynamiki gospodarczej w strefie euro, zostając pierwszym w historii sternikiem banku, który ani razu nie podniósł stóp procentowych – zamiast tego sprowadził je do ujemnych poziomów.

Europejski Bank Centralny (EBC): Początek skupu obligacji od 1 listopada

Jak wynika z oficjalnego komunikatu EBC, „stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%”.

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej, informowaliśmy zaraz po decyzji banku w sprawie stóp procentowych, która nie wpłynęła na notowania europejskiej waluty.

Mario Draghi podczas konferencji prasowej: Nadal widać ryzyko spadków

We wstępnym przemówieniu otwierającym konferencję prasową, Mario Draghi nie zdradził niczego nowego. Potwierdził, że ryzyko dotyczące prognoz gospodarczych nadal wygląda spadkowo oraz, że EBC zapewnia silne wsparcie gospodarce ze strony polityki pieniężnej. W reakcji na odczyt komunikatu notowania euro odbijały o 0,25% w stosunku do dolara amerykańskiego, ponownie testując poziom 1,115 USD, bardzo szybko notowania powracały jednak do cen otwarcia sesji.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy popularny „Super Mario” stwierdzał, że czwartkowa decyzja o utrzymanie dotychczasowej ścieżki polityki pieniężnej została podjęta jednogłośnie. Christine Lagarde, przyszła szefowa EBC, była obecna podczas posiedzenia nie brała jednak udziału w dyskusji.

Draghi przypominał, że wskaźniki gospodarcze PMI znalazły się na najniższych poziomach od 2012 roku oraz wskazywał na dane zgromadzone przez EBC, które sygnalizują możliwość dalszego pogarszania się stanu gospodarki.

Zapis audiowizualny konferencji prasowej dostępny jest w serwisie YouTube:

Podsumowując w krótkim zdaniu osiem lat swojej kadencji stwierdzał, że czuje się jak osoba, która zrobiła wszystko by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznany mu mandat prezesa banku centralnego strefy euro. Zaznaczał jednocześnie, że rola konferencji prasowych i pytań dziennikarzy w procesie kształtowania polityki pieniężnej EBC była niezwykle ważna i pozwalała zbudować wysoki poziom transparentności instytucji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here