Naga Marketsmario draghi na tle symbolu euroJak rynki zareagowały na konferencję prasową ustępującego pod koniec października prezesa Mario Draghiego? Czy amerykańskie indeksy znajdą siłę na dalsze wzrosty? Odpowiedzi na te i na inne pytania znajdziecie w trakcie porannego pasma Comparic24.tv. To wato wiedzieć przed rozpoczęciem ostatniej sesji w tym tygodniu! Więcej szczegółów w programie!


Konferencja EBC bez zaskoczeń

Wczoraj po godzinie 15:30 zakończyła się konferencja prasowa podsumowująca posiedzenie polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), podczas którego po raz ostatni w roli prezesa instytucji występował Mario Draghi. Kończy tym samym swoją ośmioletnią walkę o podtrzymanie inflacji oraz dynamiki gospodarczej w strefie euro, zostając pierwszym w historii sternikiem banku, który ani razu nie podniósł stóp procentowych – zamiast tego sprowadził je do ujemnych poziomów.

Turcja obniża stopy do poziomu 14 procent

Z kolei Bank Centralny Republiki Turcji obniżył swoją główną stopę procentową z 16,5 proc. do 14 proc. Cięcie okazało się większe, niż mówiły prognozy ekonomistów.

Bank centralny sprawdza swoje szczęście i testuje reakcje rynku za pomocą bardzo szybkiego luzowania polityki pieniężnej – twierdzi Piotr Matys, strateg Rabobanku.

To już trzecia obniżka kosztów kredytu w Turcji w tym roku. We wrześniu tamtejszy bank centralny ściął stopy o 325 pkt bazowych, a w lipcu o 425 pkt bazowych. W ciągu zaledwie 3 miesięcy główna stopa procentowa w Tureckim  Banku Centralnym została obniżona z 24 do 14 procent, a więc aż o 1000 punktów bazowych niżej – dodał prowadzący.

Kurs dolara do liry pozostaje stabilny

Pomimo znacznej obniżki stóp w Turcji, lira nie uległa silnej deprecjacji. Wręcz przeciwnie. Od połowy października kurs pary walutowej USD/TRY kontynuuje ruch na południe oddalając się od poziomu oporu 6,00. Dalsze spadki mogą doprowadzić cenę w rejon wrześniowego minimum 5,65.

Kurs USDTRY w piątek na interwale dziennym źródło tradingview.com 25 10 19
Kurs USDTRY w piątek na interwale dziennym źródło tradingview.com

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here