Naga MarketsPół na pół - Marcin Prokop i Szymon HołowniaKilka dni temu w sieci pojawiła się rozmowa Karola Paciorka z Marcinem Prokopem. Mimo, iż jednym z pretekstów do nagrania tego wywiadu była premiera książki “Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci”, którą prowadzący Mam Talent napisał w duecie z Szymonem Hołownią, to jednak w ciągu ponad 2 godzin poruszono niezwykle wiele tematów, w tym również kwestie związane z inwestowaniem.


Najwięcej pieniędzy w życiu zarobił inwestując

Na pytanie jaka “działka” spośród tych, którymi się zajmuje najbardziej go wzbogaciła, Prokop odparł, że “żadna widoczna”.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Najwięcej pieniędzy w życiu zarobiłem inwestując – przyznał dziennikarz dodając, że miał w swoim życiu trwający kilka lat “moment”, kiedy “bawił się” w bycie inwestorem giełdowym:

– Sporo pieniędzy w ten sposób straciłem, ale też trochę zyskałem i myślę, że tą finansową niezależność, która pozwala mi robić w mediach różne rzeczy zbudowałem poza mediami.

Najpiękniejszy Polak 2011 roku według plebiscytu Viva! Najpiękniejsi zdradził, że inwestował w akcje, w waluty, w opcje, no w cokolwiek dało się zainwestować.

Nie ma czegoś takiego jak doradca finansowy

Przyznał jednak, że wszystkie decyzje inwestycyjne podejmował samodzielnie, gdyż jego zdaniem ciężko w Polsce znaleźć było i jest kogoś, kogo mógłbyś nazwać obiektywnym doradcą finansowym.

Marcin Prokop– Jeśli masz po drugiej stronie jako swojego doradcę finansowego gościa, który – przepraszam, nie chcę absolutnie nikogo urazić, nie chcę żeby to zabrzmiało jakoś sarkastycznie nadmiernie – ma z trudem dopraną koszulę i brudny pazurek i zegarek za 200 zł – nie to żeby to świadczyło o jakości człowieka – ale mówię o tym, że jak masz takiego typa, który Ci mówi jak masz Twoje pieniądze inwestować bo on jest “doradcą finansowym” to masz ochotę go zapytać dlaczego on sam nie wykorzystał tej swojej wiedzy, by wydobyć się z tego miejsca, w którym siedzi skoro jest takim kotem w przewidywaniu trendów i będzie mi mówił co za chwilę będzie rosło, i mówi to z pewnością w oczach, to mam ochotę mu powiedzieć: zainwestuj w to swoje własne pieniądze i zobaczymy jak Ci wyjdzie. A skoro – jak mówisz – jesteś takim fachowcem, to dlaczego nie leżysz teraz na wyspie wyspie sandbar, tylko siedzisz tu, w tym pierdolniku i mówisz mi, że Ty jesteś doradcą finansowym? – skitował Prokop dodając, że nie ma czegoś takiego jak doradca finansowy. Wszyscy są fantastyczni w przewidywaniu trendów wstecz… Ale jak zapytasz typa żeby obstawił jak będzie wyglądała sytuacja za dzień, dwa, za rok, nikt kur** nie trafi.

Zdradził on także, że aby podjąć właściwe decyzje inwestycyjne musiał poświęcić trochę czasu i chwilę się pozastanawiać czy wejść w to, czy w tamto, natomiast przesłanki, na podstawie których podejmował te decyzje nie były dużo bardziej merytorycznie uzasadnione niż pójście do kolektury i skreślenie paru numerków na kuponie. 

Analitycy to magicy

Prezenter telewizyjny nie omieszkał także przedstawić swojej opinii na temat analizy technicznej i analityków ją stosujących. jego zdaniem są to magicy, którzy dokonują cudów analizy technicznej i wykazują, że skoro ten wykres w tamtym okresie jawił się w ten sposób, to teraz jest bardzo duża szansa, że się w podobny sposób ukształtuje.

90% inwestorów traci

Mierzący 206 cm wzrostu dziennikarz uważa także, że większość inwestorów detalicznych traci, gdyż nie ma czegoś takiego jak równość dostępu do informacji, równość dostępu do rynku

– Jak studiowałem ekonomię, to jednym z takich pryncypialnych założeń rynku idealnego było to, że wszyscy mamy równy dostęp do informacji. I to też nie jest prawda. Inwestor, który siedzi przed swoim komputerkiem i ma włączony panel swojego domu maklerskiego, gdzie może zainwestować w to czy tamto wie 10% tego, co wiedzą ludzie, którzy mają nad nim absolutną przewagę i on jest dla nich dawcą kapitału… Jest dawcą kapitału dla bogatych grubasów.

Facet, któremu udało się wygrać w totka

To, że jemu się akurat udało nie miało jednak rzekomo absolutnie związku ani z żadną jego kompetencją, ani ze studiami, ani z czymkolwiek innym tylko, po pierwsze – z nieco mniejsza chciwością niż u innych, bo wychodziłem z inwestycji kiedy zarobiły 20% a nie czekałem aż zarobią 50%, a po drugie – ze szczęściem, które mi sprzyjało. Prokop otwarcie i nad wyraz skromnie przyznał, że nie jest geniuszem, nie doradziłby nikomu jak ma inwestować. Jest po prostu facetem, któremu się udało wygrać w totka.

Rozmowa na tematy inwestycyjne nie mogą obyć się oczywiście bez pytania o kryptowaluty. Marcin Prokop nie ukrywał, że zakupił w swoim życiu BTC, ale nie po to, żeby w nie inwestować, tylko zainteresoał go w ogóle rynek kryptowalut jako pewien rodzaj konstruktu społecznego, bo to było coś co było nowością i wszedł w to, żeby się czegoś więcej dowiedzieć, natomaist nie wpadł w szał spekulowania na kryptowalutach, bo uznaje, że jeśli coś ma chorą stopę zwrotu, która nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek fundamentami, to znaczy, że trzeba się od tego trzymać z daleka.

– Ja jestem bardzo zachowawczym i ostrożnym inwestorem. Nie wchodzę w rzeczy, które obiecują mi gruszki na wierzbie jutro, tylko najwyżej następnego lata, kiedy wierzba wzrośnie a gruszki zaowocują – spuentował tą cześć rozmowy Prokop.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar z mieszanym obrazem w środę na Forex. Kursy walut bez wyraźniejszego kierunku
Następny artykułCena palladu znów przy historycznych maksimach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here