Naga MarketsRPP osłabi złotego: Czy kurs euro (EUR/PLN) może wzrosnąć do 4,50 zł?
Marcin Kiepas, Tickmill

Polska gospodarka czeka w rozpoczynającym się tygodniu na sporą ilość istotnych publikacji makroekonomicznych, co z kolei może wpływać na wzrost zmienności polskiej waluty, zauważa Marcin Kiepas (analityk Tickmill). Pierwsza paczka publikacji została już zaprezentowana przez GUS i dotyczyła wskaźników inflacyjnych za maj. Pozostałe to czwartkowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, piątkowa informacja o produkcji przemysłowej i wtorkowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych.

  • W maju wskaźnik inflacji wyniósł 2,9 proc. To poziom najniższy od listopada ubiegłego roku, a spadkowa tendencja jest kontynuowana już czwarty miesiąc z rzędu
  • Polski złoty w poniedziałek skromnie zyskuje do głównych konkurentów w oczekiwaniu na posiedzenie RPP
  • Według analityków i poszczególnych członków Rady, nie ma obecnie przesłanek, aby nadal ciąć stopy procentowe

Kurs euro w kierunku 4,50 zł? Jak na posiedzenie RPP zareaguje dolar i frank szwajcarski

GUS potwierdził swój wstępny szacunek, według którego w maju wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 2,9 proc. Inflacja słabnie więc już czwarty miesiąc z rzędu. W lutym i marcu jej poziom sięgał 4,6-4,7 proc., w kwietniu obniżył się do 3,4 proc.

W obliczu polepszających się danych inflacyjnych inwestorzy nie spodziewają się, że RPP we wtorek podejmie jakiekolwiek decyzje w zakresie stóp procentowych, nie musząc decydować się na ich kolejne cięcie.

– Obecnie nie ma przesłanek, by dalej ciąć stopy procentowe. Na ten moment po trzech obniżkach Rada zakończyła cykl obniżek i w średnim okresie nie widzę perspektyw na zmiany w polityce pieniężnej. Nie powinno być zaskoczeniem, że Rada dostosowała się do bardzo trudnej sytuacji gospodarczej w Polsce, ale również na świecie i poszła w ślad innych banków centralnych, które również mocno poluzowały politykę pieniężną – powiedział w rozmowie z PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here