Naga MarketsSiedziba Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. US Department of Justice
Siedziba Departamentu Sprawiedliwości

Jak podaje Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, były trader obracający metalami szlachetnymi w amerykańskim banku przyznał się do winy w postępowaniu dotyczącym oszustw na rynkach kontraktów terminowych na metale szlachetne.

Oświadczenie w tej sprawie wydał asystent prokuratora generalnego Brian A. Benczkowski z Wydziału Kryminalnego Departamentu Sprawiedliwości, amerykański prokurator John H. Durham z dystryktu Connecticut i zastępca dyrektora William F. Sweeney Jr. z nowojorskiego biura terenowego FBI.

Oszustwa i manipulacja cenami towarów

John Edmonds, lat 36, z Brooklynu w stanie Nowy Jork, przyznał się do winy w sprawie oszustw dotyczących towarów, spisku w celu popełnienia oszustwa związanego z metalami szlachetnymi, manipulowania i fałszowania cen towarów. Odczytanie wyroku zaplanowano na 19 grudnia br.

“Przez lata John Edmonds prowadził skomplikowany system manipulowania rynkiem kontraktów terminowych na metale szlachetne dla własnego zysku, poprzez składanie zleceń, które nigdy nie miały być wykonane” – powiedział Prokurator Generalny Benczkowski. “Wydział Kryminalny zobowiązuje się do ścigania osób, które podważają zaufanie inwestorów w uczciwość naszych rynków towarowych poprzez podszywanie się pod inne osoby lub jakiekolwiek inne nielegalne postępowanie”.

“Pozwany był zaangażowany w manipulowanie rynkami metali szlachetnych od kilku lat, a ja ze swojej strony dziękuję FBI za rzetelne zbadanie tej sprawy i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy używają technologii na swoją korzyść, by oszukać rynki.” – powiedział prokurator Durham. “Trwa dochodzenie w sprawie oszukańczych praktyk handlowych także przez inne osoby zaangażowane w ten schemat”.

Działanie za zgodą przełożonych

W ramach swojego zarzutu Edmonds przyznał, że od około 2009 r. do roku 2015 konspirował z innymi podmiotami handlującymi metalami szlachetnymi w Banku, aby manipulować rynkami kontraktów futures na złoto, srebro, platynę i pallad, będących przedmiotem obrotu na giełdach New York Mercantile Exchange Inc. (NYMEX) oraz Commodity Exchange Inc. (COMEX), obsługiwanych przez CME Group Inc. Edmonds i jego współpracownicy w handlu metalami szlachetnymi z Banku regularnie składali zlecenia na kontrakty terminowe metali szlachetnych z zamiarem anulowania tych zleceń przed ich wykonaniem (Spoof Orders) .

Poprzez składanie fałszywych zleceń (Spoof Orders) na rynkach terminowych metali szlachetnych pojawiały się wprowadzające w błąd informacje na temat płynności i ceny. Celem tego działania było oszukiwanie innych uczestników rynku odnośnie podaży i popytu.

Zobacz też: JPMorgan i Citibank podejrzane o manipulacje na rynku walutowym

Spoof Orders sztucznie kreowały ruch ceny kontraktów futures na metale szlachetne w kierunku, który był korzystny dla Edmondsa i jego wspólników z Banku, ze szkodą dla innych uczestników rynku. Uznając się za winnego, Edmonds przyznał, że nauczył się tej oszukańczej strategii handlowej od starszych traderów z Banku i osobiście stosował ją setki razy za wiedzą i zgodą swoich bezpośrednich przełożonych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here