Naga MarketsObrońcy dwóch byłych traderów Deutsche Banku oskarżonych o manipulowanie referencyjną stopą procentową pożyczek LIBOR zasugerowali w sądzie federalnym, że kluczowy świadek rządu zminimalizował zakres jego własnych przestępstw, aby uzyskać łagodniejszy wyrok i zachować premię w wysokości 9 milionów dolarów, którą wypłacił mu bank niemal dekadę temu.


Dwa lata warte $9 mln

Tim Parietti, trader instrumentów pochodnych największego niemieckiego kredytodawcy w latach 2000-2012, powiedział przysięgłym na Manhattanie, że jego przełożony, Matthew Connolly, nakazł mu dzielenie się informacjami o pozycjach handlowych z kolegami z Londynu, odpowiedzialnymi za przekazywanie danych wykorzystywanych do obliczania stawek LIBOR. Connolly i Gavin Black są oskarżeni o sfałszowanie benchmarku, który śledzi koszty pożyczek największych światowych banków i jest wykorzystywany do wyceny produktów finansowych wartych miliardy dolarów.

Parietti jest drugim z trzech byłych traderów Deutsche Banku, którzy przyznali się do winy i zgodzili się zeznawać przeciwko Conolly’emu i Blackowi. Obrońcy, którzy argumentowali, że nie było twardych i jasnych zasad dotyczących sposobu, w jaki banki przekazują swoje dane do obliczeń LIBOR, podważają wiarygodność Pariettiego, sugerując, że dostosował swoją wersję wydarzeń do potrzeb oskarżenia i własnych zysków.

Kłamstwo, czy odświeżenie pamięci?

W poniedziałek obrona wskazała na wstępne zeznania Pariettiego, w których przyznawał się do nadużyć w okresie od 2006 do 2010 roku. Ponowne przesłuchanie z 2016 roku zawiera już zgoła inną informację. W transkrypcie można przeczytać, że Parietti był zaangażowany w manipulacje od początku maja 2006 do około 2008 roku. Rok później ex-trader odebrał natomiast bonus od wypracowanych zysków w wysokości około $9 milionów. Dzięki zmianie zeznań wspomniana kwota nie zostałaby ujęta w zadośćuczynienie i wysokości środków, które pracownik Deutsche Banku musiałby zwróci.

“Zdajesz sobie sprawę, że jest to krótszy okres?” – pytał Ken Breen, prawnik Blacka podczas rozprawy sądowej. “Czyż nie jest to dla Ciebie korzystne? Czy nie oznaczałoby to, że Twój bonus w wysokości 9 milionów dolarów znajdzie się poza zakresem dotyczącym sprawy?” Przesłuchiwany przez pięć godzin, ponad pięćdziesięcioletni Parietti miał twierdząco odpowiedzieć na pytanie obrony.

Seth Levine, prawnik Connolly’ego, oskarżył świadka o to, że jest zwyczajnym kłamcą, który był gotów zeznawać, aby uratować swoje wysokie wynagrodzenie. Prokurator Carol Sipperly przekazał ławnikom materiały potwierdzające, że świadek zmienił swoje zeznania na przestrzeni lat.

Przed poniedziałkową rozprawą, prokuratorzy powiedzieli amerykańskiemu sędziemu okręgowemu Colleenowi McMahonowi, który przewodniczy sprawie, że planują wezwać swojego ostatniego współpracującego świadka na stanowisko we wtorek – Michaela Curtlera, byłego handlarza instrumentami pochodnymi i menedżera londyńskiego punktu obsługi derywatów na rynku pieniężnym.

Deutsche Bank zapłacił już $2,5 mld za manipulacje LIBORem

W przeciągu ostatnich dwóch lat, Deutsche Bank zgodził się zapłacić łącznie $2,5 miliarda zadośćuczynienia w dochodzeniach manipulacji LIBORem prowadzonych przez organy w różnych częściach świata. Najnowsza kara w wysokości $220 milionów jest drugą nałożoną przez prokuratora generalnego Nowego Jorku i Kalifornii w ramach śledztwa prowadzonego od zeszłego roku. Pierwszy podmiot, który został wezwany do zapłaty ugody to Barclays (ostateczna jej wartość wyniosła $100 miliardów).

W efekcie łączna ilość grzywien i kary zapłaconych przez Deutsche Bank coraz wyraźniej zbliża się do granicy 3 miliardów dolarów. Lista prezentuje się następująco:

  • $800 milionów grzywny nałożonej przez CFTC
  • $600 milionów przez DFS
  • $433 miliony przez FCA
  • $775 milionów nałożonych przez departament sprawiedliwości USA


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here