Naga Marketskara, fine napis na dłoniTemat manipulacji na rynku walutowym nie jest niczym nowym. Dość regularnie pojawiają się bowiem doniesienia o tym, że jakaś instytucja została ukarana karą grzywny za nadużycia. Nie często zdarza się jednak tak, że w tym samym czasie ukaranych zostaje aż pięć podmiotów.


5 banków zapłaci ponad 90 mln USD

Szwajcarski organ ds. konkurencji przyznał w dniu dzisiejszym (czwartek, 6 czerwca 2019 r.), że aż pięć banków zostało ukaranych grzywną w łącznej wysokości 90 mln franków szwajcarskich (90,60 mln dolarów) za zmowę na rynku walutowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Barclays, Citigroup, JP Morgan i Royal Bank of Scotland zostały ukarane przez szwajcarski organ, znany jako WEKO za „kilka antykonkurencyjnych porozumień między bankami w obrocie walutowym na rynku kasowym”. Ukarany został również japoński bank MUFG za swój udział w oszustwie, w którym handlowcy koordynowali swoje działania za pośrednictwem czatów internetowych.

Banki stworzyły kartel, by manipulować rynkiem walutowym

Banki te utworzyły dwa kartele w celu manipulowania rynkiem walutowym dla 11 walut, w tym dolara amerykańskiego, euro i funta. Jeden kartel działał od grudnia 2007 r. do stycznia 2013 r., podczas gdy drugi działał od grudnia 2009 r. do lipca 2012 r.

– Handlowcy Barclays, Citigroup, JPMorgan, Royal Bank of Scotland i UBS uczestniczyli w tak zwanym kartelu “Three way banana split” w latach 2007-2013. Uczestnikami kartelu “Essex express”, który działał w latach 2009-2012, byli handlowcy Barclays, MUFG Bank, RBS i UBS – stwierdza WEKO.

Barclays został ukarany grzywną w wysokości 27 mln franków, Citigroup 28,5 mln franków, JPMorgan 9,5 mln franków, MUFG Bank 1,5 mln franków i RBS 22,5 mln franków. Jedyną instytucją, która uniknęła kary finansowej jest szwajcarski bank UBS, który ujawnił kartele organom ds. konkurencji.

Kartele ukarane po raz kolejny

Warto także przypomnieć, że jest to już druga kara finansowa nałożona na w/w banki. 16 maja br. Unia Europejska ukarała Barclays, Citigroup, JP Morgan, MUFG i Royal Bank of Scotland nakładając na nie grzywnę w wysokości 1,07 miliarda euro (1,2 miliarda dolarów). Ponadto, kilka dni później, w Australii złożony został pozew przeciwko Citigroup, Royal Bank of Scotland, JPMorgan, UBS oraz Barclays. Te pięć banków podejrzanych jest o zmowę w celu manipulacji na rynku walutowym, w wyniku czego miało dojść nadużyć powodujących wzrosty przychodów tych instytucji kosztem australijskich przedsiębiorstw i inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPlay kolejne dzień zyskuje. Spółka atakuje dziś ponad 8 procent!
Następny artykuł35 lat gry Tetris, niemal rok od hossy na akcjach Merlina. Dziś ważny dzień dla PlayWay i CI Games
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here