Naga Marketskara, fine napis na dłoniTemat manipulacji na rynku walutowym nie jest niczym nowym. Dość regularnie pojawiają się bowiem doniesienia o tym, że jakaś instytucja została ukarana karą grzywny za nadużycia. Rzadko zdarza się jednak tak, że w tym samym czasie ukaranych zostaje aż pięć podmiotów.


Banki stworzyły kartel, by manipulować rynkiem walutowym

Dopiero w połowie maja informowaliśmy, że Unia Europejska ukarała Barclays, Citigroup, JP Morgan, MUFG i Royal Bank of Scotland nakładając na nie grzywnę w wysokości 1,07 miliarda euro (1,2 miliarda dolarów). Dziś okazało się, że to nie jedyna tego typu grzywna, z którą być może będą musiały zmierzyć się te banki.

W Australii złożony został bowiem pozew przeciwko Citigroup, Royal Bank of Scotland, JPMorgan, UBS oraz Barclays. Te pięć banków podejrzanych jest o zmowę w celu manipulacji na rynku walutowym, w wyniku czego miało dojść nadużyć powodujących wzrosty przychodów tych instytucji kosztem australijskich przedsiębiorstw i inwestorów.

Oskarżyciel uważa, że handlowcy pracujący w wymienionych wyżej instytucjach używali czatów nazwanych “The Cartel”, “The Bandits’ Club” i “The Mafia” i komunikowali się bezpośrednio między sobą w celu koordynowania manipulacji kursami referencyjnymi wymiany walut, kontrolowania cen spreadów oraz uruchamiania zleceń stop-loss i zleceń z limitem.

Jego zdaniem australijskie firmy i inwestorzy, w tym importerzy, eksporterzy, inwestorzy instytucjonalni i firmy prowadzące działalność za granicą zostały dotknięte zakłóceniami na rynkach walutowych przez te pięć banków. Sprawa prowadzona jest w imieniu klientów, którzy kupili lub sprzedali ponad 500,000 AUD (345,000 USD) waluty obcej między 1 stycznia 2008 r. a 15 października 2013 r.

12 banków zapłaciło już ponad 14 mld USD

Temat manipulacji na rynku walutowym nie jest niczym nowym. Nadużycia te ujawnione zostały bowiem juz w 2013 roku. Od tego czasu 12 instytucji finansowych zapłaciło ok 11,8 mld USD w postaci kar i grzywiem, a kolejne 2,3 mln USD wydano na rekompensaty dla klientów i inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 27.05.2019
Następny artykułGPW zbadało jakość relacji inwestorskich w 160 spółkach – IR Excellence Programme
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here