Naga Marketskara, fine napis na dłoniTemat manipulacji na rynku walutowym nie jest niczym nowym. Dość regularnie pojawiają się bowiem doniesienia o tym, że jakaś instytucja została ukarana karą grzywny za nadużycia. Rzadko zdarza się jednak tak, że w tym samym czasie ukaranych zostaje aż pięć podmiotów.


Banki stworzyły dwa kartele, by manipulować rynkiem walutowym

W dniu dzisiejszym (czwartek, 16 maja 2019 roku) Unia Europejska ukarała Barclays, Citigroup, JP Morgan, MUFG i Royal Bank of Scotland nakładając na nie grzywnę w wysokości 1,07 miliarda euro (1,2 miliarda dolarów).

Komisja Europejska stwierdziła, że banki utworzyły dwa kartele w celu manipulowania rynkiem walutowym dla 11 walut, w tym dolara amerykańskiego, euro i funta. Jeden kartel działał od grudnia 2007 r. do stycznia 2013 r., podczas gdy drugi działał od grudnia 2009 r. do lipca 2012 r.

– Te decyzje dotyczące karteli stanowią wyraźny sygnał, że Komisja nie będzie tolerować zmowy w żadnym sektorze rynków finansowych – powiedziała w oświadczeniu europejska komisarz ds. konkurencji, Margrethe Vestager.

Jedynie UBS uniknęło kary

Grupa zwana “Three Way Banana Split”, składająca się z handlowców UBS, Barclays, RBS, Citigroup i JP Morgan, została ukarana grzywną w wysokości 811,2 mln euro, przy czym Citigroup poniosła największe straty w wysokości 310,8 mln euro. Kartel Essex Express obejmujący UBS, Barclays, RBS i MUFG, otrzymał grzywnę w wysokości 257,7 mln euro. Największą karę w tym przypadku otrzymał Barclays, który ukarany został kwotą 94,2 mln euro. Jedyną instytucją, która uniknęła kary finansowej jest szwajcarski bank UBS, który powiadomił Komisję Europejską o istnieniu karteli.

Unijny organ ochrony konkurencji stwierdził, że większość handlowców zna się osobiście i utworzyła czaty z o nazwie “Essex Express ‘n the Jimmy”, ponieważ wszyscy z wyjątkiem “Jamesa” mieszkali w Essex i spotkali się w pociągu jadącym do Londynu.

JPMorgan i Royal Bank of Scotland (RBS) oświadczyły, że są zadowolone z rozstrzygnięcia spraw i że dokonały już zmian dot. kontroli. MUFG także stwierdziło, że podjęło również środki mające na celu zapobiegnięcie ponownemu wystąpieniu takiej sytuacji. Barclays i Citigroup odmówiły natomiast przedstawienia swojego komentarza w tej sprawie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFunt (GBP) coraz niżej, traci do dolara (USD), a nawet złotego (PLN)
Następny artykułZ giełd kryptowalut wyparowało $622 mln w zaledwie kilka dni
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here