Naga MarketsBitcoinMimo, że rynek kryptowalut ma już 10 lat, to wciąż uznawany jest za stosunkowo młody a technologia blockchain stojąca za fenomenem walut wirutalnych przez wielu uważana jest za rewolucyjną. Okazuje się jednak, że bardzo ważną częścią składową ceny Bitcoina jest spekulacja. Zdaniem CEO platformy BitPay jest ona nawet ważniejsza, niż  “faktyczna użyteczność”. I to zapewne właśnie czynniki spekulacyjne odpowiedzialne są w dużej mierze za ponadprzeciętną zmienność na notowaniach wielu popularnych kryptowalutach. 


Niestety, ponadprzeciętna zmienność nie zawsze jest wynikiem uczciwej spekulacji. Tak przynajmniej wynika z dokumentu naukowego, w którym opisano zakres nadużyć na rynku kryptowalut. Zdaniem badaczy, oszuści z powodzeniem manipulują ceną aktywów cyfrowych, tak aby móc sprzedać swoje aktywa po wyższej cenie a następnie odkupić je ponownie po niższej.

Wykorzystując dane z Telegramu i Dyskordu naukowcom udało się zidentyfikować między styczniem a lipcem br. aż 4 818 tzw. pump & dump. Jak sami przyznają, skala oszustw jest “powszechna i często dość dochodowa” i powinna wzbudzić niepokój u regulatorów.

“Rozprzestrzenianie się kryptowalut i zmiany w technologii ułatwiły realizację schematów pump & dump” – napisali naukowcy z Uniwersytetu w Tulsie, Uniwersytetu w Nowym Meksyku i Uniwersytetu w Tel Awiwie. “Podczas gdy podstawy podstępu nie zmieniły się w ostatnim stuleciu, niedawna eksplozja prawie 2.000 kryptowalut w dużej mierze nieuregulowanym środowisku znacznie rozszerzyła zakres nadużyć”.

Zobacz także: Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2019 – Kryptowaluty!

Naukowcom udało się także ustalić, że znacznie bardziej opłacalne jest “pompowanie” wyceny walut o niewielkiej kapitalizacji rynkowej. Nie oznacza to jednak, że Bitcoin (BTC) jest wolny od tego typu nadużyć. Wręcz przeciwnie, w badanym okresie udało się zidentyfikować 82 próby manipulacji kursem najstarszej z walut cyfrowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułESMA: Brokerzy muszą informować klientów o działaniach ws. Brexitu
Następny artykułGlobalna panika twórców polityki pieniężnej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here