Naga Markets

Mangata miało 27,57 mln zł zysku netto, 37,77 mln zł zysku EBIT w II kw. 2022 r.Warszawa, 07.09.2022 (ISBnews) – Mangata odnotowało 27,57 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2022 r. wobec 16,19 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 37,77 mln zł wobec 23,33 mln zł zysku rok wcześniej.Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 270,63 mln zł w II kw. 2022 r. wobec 191,67 mln zł rok wcześniej.

W I poł. 2022 r. spółka miała 52,27 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 32,29 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 534,06 mln zł w porównaniu z 373,8 mln zł rok wcześniej.

“Przychody ze sprzedaży za I półrocze 2022 roku wyniosły 534.063 tys. z i były wyższe o 160.268 tys. PLN (42,9%) w porównaniu do przychodów za I półrocze 2021 roku. Największy wzrost wartości przychodów odnotowano w segmencie Podzespołów dla motoryzacji i komponentów – 79.643 tys. PLN (35,7%) w porównaniu do I półrocza 2021 roku. W przypadku segmentu Elementów złącznych przychody w porównaniu do I półrocza 2021 wzrosły o 52.051 tys. zł (73,2%). Segment Automatyki przemysłowej i armatury odnotowano wzrost przychodów ze sprzedaży o 28.176 tys. PLN (35,7%) w porównaniu do I półrocza 2021 roku” – czytamy w sprawozdaniu zarządu.

Wynik EBITDA grupy za I półrocze 2022 roku wyniósł 88,8 mln zł wobec 61,76 mln zł rok wcześniej. Rentowność mierzona wskaźnikiem EBITDA za I półrocze 2022 roku osiągnęła poziom 16,6%, natomiast za I półrocze 2021 roku wyniosła 16,5.

“Pomimo nadal trwającego konfliktu na Ukrainie oraz niestabilnej sytuacji na globalnych rynkach, w tym nadchodzącemu zarówno w Europie, jak i na świecie spowolnieniu gospodarczemu, grupa wypracowała kolejne rekordowe wyniki. Zarówno kwartalnie jak i w skali półrocza mieliśmy najwyższe przychody ze sprzedaży w naszej historii. W pierwszym półroczu br. nasze przychody przekroczyły 534 mln zł, co stanowiło wzrost o blisko 43%. Również na poziomie zysku netto oraz EBITDA odnotowaliśmy wzrosty, odpowiednio 61% oraz 44%. Przy obecnej sytuacji rynkowej wypracowane wyniki oceniam bardzo dobrze i liczę na ich utrzymanie w przyszłych okresach” – powiedział prezes Leszek Jurasz, cytowany w komunikacie.

Grupa Mangata wypracowała wzrost przychodów we wszystkich trzech kluczowych segmentach. Segment podzespołów dla motoryzacji i komponentów odnotował wzrost przychodów ze sprzedaży na poziomie 35,7% (z 223 mln zł do wartości 303 mln zł obecnie). W segmencie elementów złącznych przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 123 mln zł, co stanowiło wzrost o 73% r/r. Natomiast segment armatury i automatyki przemysłowej odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie 107 mln zł, co stanowi wzrost o ok. 36%. Wysoki poziom przychodów ze sprzedaży to przede wszystkim efekt zwiększonego popytu rynkowego we wszystkich obsługiwanych branżach, podkreśliła spółka.

XTB

“Był on szczególnie widoczny w segmencie szeroko rozumianego rynku automotive, przy czym należy zwrócić uwagę, iż przyrost ten dotyczy zarówno pojazdów dostawczych i ciężarowych, jak i samochodów osobowych. Wzrost w branży automotive jest jednak nadal narażony na wahania wynikające z ograniczonej dostępności komponentów elektronicznych. W przypadku segmentu Elementów Złącznych wsparciem do znacznego wzrostu przychodów ze sprzedaży były zarówno wzrosty cen materiałów (indeksacje cenowe), jak również ograniczenie importu do Europy wyrobów z Chin (cła antydumpingowe)” – czytamy w komunikacie.

W I półroczu 2022 roku odnotowano także wzrost zapotrzebowania na wyroby do branży górniczej (w stosunku do pierwszego półrocza 2021) ze względu na ożywienie w górnictwie (wzrost zapotrzebowania na surowiec krajowy – bezpieczeństwo energetyczne).

“Pomimo ograniczenia sprzedaży na rynki Rosji, Białorusi i Ukrainy wzrost organiczny w okresie styczeń-czerwiec 2022 roku w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku zrealizowany został również w segmencie armatury i automatyki przemysłowej. Zwiększone zapotrzebowanie rynkowe wpłynęło zarówno na wzrost tonażowy sprzedaży armatury jak i odlewów” – czytamy dalej.

Poza Polską, głównymi kierunkami sprzedaży wśród krajów Unii Europejskiej są Niemcy, Finlandia oraz Czechy. Natomiast w gronie kluczowych rynków pozostają również klienci z USA oraz Szwajcarii. Łącznie produkty z Grupy Mangata trafiają do 75 rynków na całym świecie.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2022 r. wyniósł 41,69 mln zł wobec 35,72 mln zł zysku rok wcześniej.

Mangata Holding jest podmiotem notowanym na GPW w Warszawie. Tworzy holding kapitałowy skupiający podmioty branży metalowej działające w segmentach operacyjnych: automotive – podzespołów dla motoryzacji i komponentów (spółki: Kuźnia, MCS oraz Masterform), armatury i automatyki przemysłowej (Zetkama, Zetkama R&D), elementów złącznych (Śrubena) oraz działalności pozaprodukcyjnej (Zetkama Nieruchomości). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 791 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania złotego | ciech kurs | kurs zł | dino gpw | pzu giełda | ropa wti kurs | pekao kurs |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCapex Grupy Tauron wzrósł o 15% r/r do 1 481 mln zł w I poł. 2022 r.
Następny artykułSenat powołał Joannę Tyrowicz na członka RPP
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here