Naga MarketsKomisja ds. Usług Finansowych na Malcie (MFSA), ogłosiła dzisiaj oficjalnie, że skategoryzował opcje binarne w zapisach Dyrektywy w sprawie Rynków instrumentów finansowych, 2004/39/EC, (MiFID).

Idąc w ślady cypryjskiego regulatora CySEC , który uznał opcje binarne za zbywalne instrumenty finansowe w 2012 roku, MFSA potwierdziło w marcu tego roku, że podejmuje podobne kroki w celu uregulowania opcji binarnych również jako instrumentów finansowych.

MFSA
Czy MFSA chce, żeby Malta została drugim Cyprem?

Razem z Japońską Agencją Usług Finansowych, która wprowadziła strukturę regulacyjną dla opcji binarnych w Kraju Kwitnącej Wiński – są one tam niezwykle popularnym produktem – oraz kilkoma innymi państwami, Malta daje nam jasno do zrozumienia, że organy regulacyjne na całym świecie pracują w kierunku przyjęcia i zaakceptowania tej metody tradingu i stworzenia ram prawnych do jej działania.

Jeszcze gra, czy w pełni profesjonalny trading?

Przed wprowadzeniem zmian przez MFSA, spółki zajmujące się opcjami binarnymi mogły ubiegać się o nadzór regulacyjny na Malcie w ramach Komisji Gier i Loterii (LGA).  Komisja ds. Usług Finansowych przygotowała jednak układ, na mocy którego odpowiedzialność ta została zdjęta z barków LGA. Padła również propozycja, aby brokerzy opcji binarnych zostali objęci zapisami licencji Usług Inwestycyjnych Kategorii 3. W związku z tym wszyscy brokerzy zostaną uzależnieni od wymogu posiadania minimalnego kapitału w wysokości 730 tysięcy euro.

Obowiązujące wymogi regulacyjne będą tymi zgodnymi z MiFID. Wszystkie wymagania, które dotkną obecnie rynek opcji binarnych zostały zawarte i opisane w Regulaminie i Rozporządzeniach Usług Inwestycyjnych.

Regulator stwierdził, że w świetle takowej interpretacji przepisów oraz po uwzględnieniu, w jaki sposób opcje binarne są klasyfikowane i regulowane w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, MFSA pragnie poinformować, że opcje binarne są uważane za instrumenty o parametrach Aktu Drugiego Harmonogramu Usług Inwestycyjnych (rozdział 370), który sam w sobie wzorowany jest na MiFID.

MFSA klasyfikuje opcje binarne jako kontrakty oparte na kierunku, który uzyska cena oraz bazowy instrument w określonym okresie czasu. Opcje binarne są więc określane przez nowe regulacje prawne jako rodzaj kontraktów pochodnych z jedynie dwoma możliwymi wynikami, zależnymi od tego czy prognozowana cena jest prawidłowa lub błędna

Następny Cypr?

W Maju, Cypr był gospodarzem iFXEXPO – panelu prawników, którzy specjalizują się w świadczeniu doradztwa prawnego przedstawicielom rynku FX oraz opcji binarnych. Spotkanie było poprzedzone dyskusją na temat zalet oraz wad zakładania firmy na Cyprze oraz czynników, które sprawiły, że wyspa stała się rajem dla ogromnej ilości spółek opcji binarnych i Forex.

Wszystko za sprawą akceptacji regulacyjnej organu CySEC, która dopuściła obrót opcjami binarnymi, doprowadzając w efekcie do tego, że Cypr stał się atrakcyjną lokacją dla internetowych firm tradingowych.

Obecnie okazuje się, że Malta postrzega siebie bardzo podobnie i chce pozyskać swoją część uczestników rynku poprzez zapewnienie właściwych struktur prawnych. Czy zachęci to brokerów na tyle, że postanowią rozgościć się ze swoim biznesem w jednym z największych rajów podatkowych świata?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here