Naga MarketsObchody chińskiego Nowego Roku w Nowym Jorku. |źródło: www.telegraph.co.uk
Obchody chińskiego Nowego Roku w Nowym Jorku. |źródło: www.telegraph.co.uk

Chińczycy mają szczęście – można by stwierdzić na wieść, że obchody Nowego Roku księżycowego będą trwać przeszło tydzień. Chwilę wytchnienia odnajdą też inwestorzy z Europy czy Ameryki ponieważ tygodniowe święto w Chinach oznacza, że tamtejsze rynki pozostaną zamknięte aż do 15 lutego.


Obchody świętujące Nowy Rok w Chinach rozpoczęły się już wczoraj – w niedzielę 7 lutego. Chiński kalendarz księżycowo-słoneczny jest oparty na fazach naszego satelity, dlatego co roku Pekin świętuje w nieco innym terminie. Następne dwanaście chińskich miesięcy upłynie pod znakiem Małpy, która w chińskim zodiaku oznacza nieokiełznaną ciekawość oraz kreatywną energię. Małpa symbolizuje również geniusz – często mylony z przebiegłością i sprytem. Czy to dobry znak dla chińskiej gospodarki? Jak zwykle o zasadności takich stwierdzeń przekonamy się najprawdopodobniej po czasie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Płytszy rynek – lepszy rynek?

Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej nieobecność takich centrów finansowych jak Wellington (święto Waitangi), Szanghaju, Hong Kongu, Korei Południowej czy Singapuru dało się w dość prosty sposób wyczuć. Płynność uległa pogorszeniu – choć nie można stwierdzić, że pogorszyło to sytuację inwestorów z regionu.

Rozpocznij handel na światowych rynkach razem z FxPro – sprawdź ofertę brokera.

Pozytywnie zaskakuje japoński indeks Nikkei225, który pierwszą sesję tygodnia zakończył tuż nad poziomem 17 004, co oznacza 1,1% wzrostu. Optymizm udzielił się również inwestorom z Europy – wciąż mając w głowie dosyć silne dane z amerykańskiego rynku pracy (spadek stopy bezrobocia z 5% do 4,9%, wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 151 tys. oraz spory wzrost średnich zarobków za godzinę – tu prognozy wspominały o 0,3% wzroście, raport wykazał 0,5%) Europejczycy nad ranem wykupywali kontrakty terminowe na Euro Stoxx 50, DAX czy francuskie CAC40. W momencie pisania tekstu niemiecki indeks znajduje się na niewielkim plusie, jego paryski odpowiednik – pod kreską.

Podejrzenia w BoJ

Zwracając oczy ku rynkowi walutowemu możemy dostrzec całkiem niezły start USD/JPY. Para zaczyna odrabiać zeszłotygodniowe straty i choć Barclays namawia do dalszej sprzedaży USD/JPY to do najbliższego oporu jeszcze daleko. USDJPYH1Łatwego weekendu nie mieli na pewno przewodniczący Bank of Japan – Haruhiko Kuroda oraz jego zastępca Kikuo Iwata. Obaj w weekend tłumaczyli się przed japońskim Parlamentem z oskarżeń, jakoby informacja o zamiarze wprowadzenia w Japonii ujemnej stopy depozytowej miała wypłynąć przed faktycznym jej upublicznieniem. W tym momencie wiadomo jedynie tyle, że zarówno Kuroda jak i Iwata gorąco zaprzeczają tym oskarżeniom i zapowiadają opublikowanie w poniedziałek 8 lutego wyników wewnętrznego śledztwa BoJ w tej sprawie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNZD/USD – Outside Bar na oporze
Następny artykułAUD/USD – korekta piątkowych spadków
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here