Naga MarketsobligacjePo czterech podwyżkach stóp procentowych w zeszłym roku przez Rezerwę Federalną i osiągnięciu poziomu 2,5%, FED może być zmuszony do złagodzenia swojej polityki w przyszłym roku. Zgodnie ze wskaźnikiem rynku bacznie obserwowanym przez cały rynek jak i sam FED, możliwe jest nie tylko złagodzenie polityki monetarnej, ale nawet obniżka stóp procentowych. 


Zobacz również: Rynkowe scenariusze dużych banków na 2019 rok

Ujemny odczyt wskaźnika pierwszy raz od marca 2008 r.

Wskaźnik rynku obserwowany przez FED i uważany za jeden z najdokładniejszych mierników zdrowia ekonomicznego, po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat wskazał wartość ujemną. Wskaźnik spreadu terminowego (near-term forward spread) odzwierciedlający różnice w kursach krótkoterminowych obligacji skarbowych wskazał wartość -0,653. Przekroczenie progu 0 oznacza, że rynek oczekuje łagodniejszej polityki monetarnej i wskazuje na możliwy początek recesji w najbliższych kwartałach. 

FED: Wskaźnik spreadu obligacji wskazuje na obniżkę stóp po raz pierwszy od 2008 roku

– Kiedy wskaźnik jest ujemny to oznacza, że uczestnicy rynku oczekują złagodzenia polityki pieniężnej. Prawdopodobnie dlatego, że oczekują od decydentów polityki monetarnej reakcji na zagrożenia lub początek recesji  – napisali członkowie FEDu, Eric C. Engstrom i Steven A. Sharpe. 

Zobacz również: Trump chce porozumienia ws. zawieszenia rządu

Wraz ze spadkiem cen na rynku akcyjnym i słabszymi odczytami danych makroekonomicznych pod koniec roku, amerykańscy inwestorzy zmniejszyli znacznie swoje oczekiwania względem kolejnych podwyżek stóp procentowych. W ostatnim tygodniu grudnia inwestorzy wycenili zero podwyżek w 2019 r. oraz 50% szans na obniżkę w 2020 r. tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here