Naga Markets

Małe spółki z GPW zazwyczaj pokonują indeks WIG20 Interesujący artykuł pojawił się na stronach edukacyjnego portalu dla inwestorów należącego do Quercus TFI. Starszy Ekonomista Quercus TFI udowadnia, że ubiegły rok potwierdził „efekt małych spółek” na GPW. Zdaniem ekonomisty, przewagę sWIG80 widać w każdym zbadanym horyzoncie czasowym.

sWIG80 bije WIG20 na przestrzeni lat

Oficjalne dane mówią o spadku sWIG80 czyli indeksu gromadzącego mniejsze firmy, o około 12,8% co jest dobrym wynikiem na tle innych indeksów, tracących dużo więcej. Jeżeli uwzględni się wpływ dywidend, spadek indeksu będzie niższy niż 10%.







Ekonomista Quercus TFI wziął pod lupę różne okresy czasu. Począwszy od 3, 5, 10, 20, a skończywszy na 25 latach. Co ciekawe, w każdym okresie czasowym, indeks małych spółek przedstawi dodatnią stopę zwrotu oraz jest wyższy od pozostałych indeksów.

„Zdecydowanie najsłabiej wypada za to „elita” GPW, czyli WIG20. Bez względu na to czy weźmiemy pod uwagę okres 3, 5 czy 10 lat, indeks największych spółek jest pod kreską. Co gorsza, tych wyników nie poprawia w radykalnym stopniu uwzględnienie wersji dochodowej, czyli WIG20TR. Plusy przy stopach zwrotu pojawiają się dopiero w statystykach za 20-25 lat, ale wzrost indeksu cenowego o 20,5 proc. w horyzoncie ćwierćwiecza trudno uznać za dobry wynik (to niecałe 0,8 proc. w skali roku!)” – zauważa autor publikacji.

Jednym z oczywistych powodów słabości WIG20 jest spory udział w nim państwowych firm, a także spółek energetycznych opartych o węgiel, co ciągnie w dół wartość całego indeksu.

Siła relatywna po stronie maluchów

Ekspert Quercus TFI porównał także wskaźniki Agencji Bloomberg takie jak P/E, P/BV, i stopa dywidendy. Jak się okazało, mimo iż WIG20 pozostaje w tyle za małymi spółkami, nie jest znacząco niżej wyceniany pod względem wartości księgowej czy prognozowanych zysków.

Najlepszym dowodem jest wykres pokazujący siłę relatywną. Widać na nim, że sWIG80 cały czas, w długim terminie, zwiększa swoją przewagę na tle WIG20.

Współczynnik siły relatywnej indeksu małych spółek względem WIG20. Źródło: Qnews.pl

Podsumowując, wnioski dla inwestorów są proste. Warto w składzie swojego portfela uwzględniać w większym stopniu mniejsze spółki, szczególnie kosztem tych największych z WIG20. Należy przy tym zaznaczyć, że omawiana relatywna siła maluchów trwa w ujęciu wieloletnim, jednak nie oznacza to, że każdego roku indeks małych spółek pobije WIG20, gdyż zdarzały się już odstępstwa od średniej, która w długim okresie działa na korzyść sWIG80.

AVA Trade

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.?
Następny artykułCo słychać na rynku streamingu? I czy wiosną może wydarzyć się coś ciekawego na rynku telewizyjnym?
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.