TMS


Bezrobotny szukający pracyPo stosunkowo spokojnym poranku, czwartkowe popołudnie zapowiada się niezwykle interesująco. W ciągu kilku najbliższych godzin poznamy bowiem całą serię istotnych publikacji makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejsza w tym przypadku okazuje się jednak publikacja zmiany zatrudnienia pozarolniczego ADP, którą poznaliśmy o godz. 14:15. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar? 


Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują się jednak gorsze od oczekiwań.

179 tysięcy nowych etatów w listopadzie

Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi silnie rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Z raportu ADP wynika bowiem, iż pomimo prognoz na poziomie 196 tys., w listopadzie amerykańska gospodarka stworzyła zaledwie 179 tysięcy nowych miejsc pracy. Dla porównania w październiku było to 225 tysięcy (zrewidowane ujemnie z 227 tys.).

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP, co widać na poniższym wykresie:

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA

“Choć rynek pracy funkcjonował dobrze, wzrost zatrudnienia nieco zwolnił” – skomentował dzisiejsze dane Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący Instytutu Badawczego ADP. “Średnie przedsiębiorstwa stworzyły w tym miesiącu prawie 70 proc. wszystkich miejsc pracy. Wzrost ten wskazuje na zdolność średnich przedsiębiorstw do zapewnienia wyższych płac i świadczeń. Sugeruje również, że mogą one być bardziej odizolowane od globalnych wyzwań, przed którymi stoją duże przedsiębiorstwa”. – dodał.

EUR/USD na sesyjnych maksimach

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek powyższej publikacji doszło do dynamicznej deprecjacji dolara amerykańskiego wobec euro, w efekcie czego kurs pokonał dość istotny, techniczny poziom oporu i znalazł się na sesyjnych maksimach.

 Do handlu na parach walutowych z USD polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej EURUSD
EURUSD M5

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here