Naga MarketsNFP, praca, comparic, jobWedług raportu ADP, zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w lipcu wyniosła +178 tysięcy etatów, plasując się poniżej mediany prognoz ekonomistów (+190 tysięcy). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rezultat czerwcowy doczekał się wysokiej rewizji wzrostowej.


158 tysięcy zrewidowane do 191 tysięcy

Pomimo faktu, że lipcowy raport ADP delikatnie rozminął się z prognozami analityków, to z pewnością nie można przejść obojętnie obok rewizji rezultatów czerwcowych o kilkadziesiąt tysięcy (ze 158 do 191), co oznacza odbicie od raportowanych w zeszłym miesiącu 9-miesięcznych minimów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: ADP

Jak stwierdził Ahu Yildirmaz, wiceprezydent ADP, wzrosty zatrudnienia utrzymały w lipcu wysoką dynamikę. Warto zwrócić jednak uwagę, że rynek pracy coraz mocniej się zacieśnia, przez co w kolejnych miesiącach znajdowanie wykwalifikowanej kadry stanie się trudniejsze (obrazują to spadki z dwóch ostatnich miesięcy).

Porównanie historycznych trendów ADP vs NFP. Źródło: ADP

Największa ilość etatów powstała w sektorze usług biznesowych (65 tysięcy), edukacji (43 tysiące) oraz handlu (24 tysiące), spadek zatrudnienia notowano jedynie w przemyśle (-4 tysiące). Najwięcej zatrudniały firmy z sektora MŚP (do 500 pracowników), w których przybyło 83 tysiące etatów.

Dane pojawiły się na dwa dni przed publikacją zdecydowanie ważniejszego raportu autorstwa BLS i wskaźnika NFP. Ekonomiści spodziewają się, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w lipcu wzrosło o 180 tysięcy, a stopa bezrobocia ponownie osuwała się delikatnie, do 4,3%. W ostatnim czasie rynki przywiązują jednak większą uwagę do inflacji zarobkowej (dynamiki wzrostu zarobków), która „utknęła” w okolicach 2,5%.

Dolar niewzruszony publikacją?

Pomimo „lekkości” środowego kalendarza makroekonomicznego i oczekiwań analityków co do wzmożonej zmienności po publikacji raportu ADP, na notowaniach USD nie obserwowano silniejszych ruchów. Ekonomiści tłumaczą to zbilansowaniem się delikatnie gorszego wyniku lipcowego (który mógł wywołać spadki) i wzrostową rewizją wyników czerwcowych (korzystną dla dolara).

W początkowej reakcji Eurodolar wzrastał o 10 pipsów, podobnie jak GBP/USD. W górę wspinać próbuje się jedynie USD/JPY, który testuje okolice maksimów środowej sesji:

USD/JPY M15Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here