Naga MarketsNa kilka godzin przed dzisiejszym protokołem z czerwcowego posiedzenia FOMC oraz na dzień przed raportem non-farming payrolls poznaliśmy najnowsze szacunki ADP. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar? 


Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują się jednak gorsze od oczekiwań.

177 tysięcy nowych etatów w czerwcu

Z raportu ADP wynika, iż pomimo prognoz zakładających wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym o 190 tys., w czerwcu odnotowano zaledwie 177 tys. nowych etatów. Jest to odczyt gorszy także od ubiegło-miesięcznego rezultatu, który zrewidowano dodatnio do 189 tys.

Mimo to, okazuje się jednak, że dzisiejszy rezultat nie jest wcale taki najgorszy a wzrost nowych miejsc pracy utrzymuje się na stabilnym poziomie.

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP, co widać na poniższym wykresie:

“Głównym problemem dla przedsiębiorstw jest znalezienie wykwalifikowanych pracowników. Przy obecnym tempie wzrostu zatrudnienia, o ile utrzyma się na stałym poziomie, problem ten będzie się pogłębiał. Te niedobory siły roboczej będą się pogłębiać we wszystkich branżach i rozmiarach przedsiębiorstw” – komentuje dzisiejszy raport Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics

Nieznaczna reakcja USD na dane publikowane przez ADP

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że pomimo gorszego niż prognozowano odczytu ADP, dolar amerykański osłabił się jedynie symbolicznie. Na skutek tej deprecjacji kurs najpopularniejszej pary walutowej dotarł w okolice technicznego poziomu oporu, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

Jeżeli jednak poziom ten po raz kolejny powstrzyma kupujących, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

Do handlu na głównych parach walutowych polecam sprawdzić ofertę brokera Royal

EURUSD H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCD Projekt na historycznym szczycie
Następny artykułBezrobocie w USA: odczyt zgodny z oczekiwaniami
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here