Na kilka godzin przed dzisiejszą decyzją monetarną FOMC oraz na dwa dni przed raportem non-farming payrolls poznaliśmy najnowsze szacunki ADP. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar?
Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują się jednak gorsze od oczekiwań.
219 tysięcy nowych etatów w lipcu
Z raportu ADP wynika, iż pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym o 186 tys., w lipcu odnotowano wzrost aż o 219 tys. nowych etatów. Jest to najlepszy rezultat od lutego br., kiedy przybyło 241 nowych etatów.
ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP, co widać na poniższym wykresie:
“Rynek pracy jest na dobrej drodze, nie widać żadnych oznak spowolnienia. Niemal każda branża odnotowała silny wzrost, a zatrudnienie w małych firmach wzrosło.” – powiedział Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współkierownik Instytutu Badawczego ADP.
“Rynek pracy przeżywa rozkwit, na który wpływ mają obniżki podatków finansowane z deficytu oraz wzrost wydatków publicznych. Taryfy celne nie wywarły jeszcze istotnego wpływu na miejsca pracy…” – dodaje Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.
Nieznaczna reakcja USD na dane publikowane przez ADP
Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że pomimo bardzo dobrego raportu ADP, siła popytowa na dolarze jakby słabła. Kurs znajduje się obecnie w okolicy dość istotnego oporu, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji.
Do handlu na parach walutowych z USD polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets
