Naga MarketsNFP, praca, comparic, jobCzwartkowa publikacja raportu z rynku pracy przygotowanego przez instytut ADP prezentowała się gorzej od prognoz analityków, osuwając dynamicznie z poziomów majowych. Co więcej, rezultaty z zeszłego miesiąca (prezentujące najsilniejszy trend o 6 lat), zrewidowano spadkowo. Na notowaniach USD od razu wywołało to reakcję podażową.


ADP: 158 tysięcy nowych miejsc pracy w czerwcu

Jak podało ADP, w czerwcu amerykańska gospodarka wytworzyła 158 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, co jest najgorszym odczytem od października zeszłego roku. Konsensus ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wskazywał natomiast na rezultat w okolicach 185 tysięcy. Wynik bardzo mocno rozminął się z odczytem majowym, kiedy kreacja miejsc pracy osiągały wartości powyżej 250 tysięcy – negatywnego wydźwięku raportowi dodał również fakt, że wartości te po rewizji zmalały o ponad 20 tysięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: ADP na jednych z najniższych poziomów od października 2016 roku

Warto przypomnieć, że raport z rynku pracy przygotowywany przez ADP często nazywany jest „małym NFP”. Dla analityków i traderów jest bowiem często prognostykiem przed publikacją wyników jobs report autorstwa BLS, który pojawia się w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30. Prognozy mówią o wzroście do 172 tysięcy po słabym maju i wyniku 147 tysięcy – spore osunięcie w przypadku ADP nie sugeruje jednak, że inwestorzy mogą liczyć na bardzo pozytywne odczyty.

Historyczne ujęcie ADP i NFP

Czy wiesz, że…
Raport ADP to miara miesięcznej zmiany w poziomie zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym bazująca na danych zebranych wśród ponad 400 000 pracodawców w Stanach. Publikacja zazwyczaj ma miejsce na dwa dni przed oficjalnym, rządowym raportem – popularnym Non-farming Payrolls. Ze względu na częstą zbieżność wyliczeń ADP i późniejszych payrollsów, raport ten wykorzystywany jest przez inwestorów do wcześniejszego pozycjonowania się przed oficjalnymi danymi.

Eurodolar wyznacza nowe maksima, USD w dół

Zaraz po publikacji raportu ADP inwestorzy obserwowali dynamiczną reakcję rynku i wyprzedaż dolara amerykańskiego. Eurodolar w pierwszym momencie zyskiwał kilkanaście pipsów, wyznaczając nowe maksima sesyjne (zatrzymując się jednak tuż pod okrągłym pułapem 1.1400):

EUR/USD M30

W pierwszej chwili dynamicznie wzrastał również kabel – byki na funcie bardzo szybko oddały jednak początkowe zyski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here